رئیس هیات عامل ایمیدرو از آغاز عملیات برداشت ماده معدنی از معدن تیتانیوم کهنوج در جنوب استان کرمان خبر داد.

به گزارش گویای صنعت، محمدرضا موثقی نیا امروز در بازدید از معدن و کارخانه تیتانیوم کهنوج با اعلام این خبر افزود: معدن تیتانیوم کهنوج ۲۵ سال به صورت نیمه تمام مانده بود؛ اما امروز شاهد عملیات ( صنعتی) برداشت ماده معدنی در آن هستیم.

برنامه تولید ۱۳۰ هزار تن اکسید تیتانیوم

وی افزود: برآوردهای اولیه این است که سالانه ۲ میلیون تن سنگ و خاک از این معدن برداشت شود و به کارخانه انتقال یابد. وی افزود: پیش بینی می شود سالانه ۱۳۰ هزار تن اکسید تیتانیوم در این معدن تولید شود. رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه با راه اندازی این طرح؛  نخستین کارخانه تولید کنسانتره تیتانیوم در کشور فعال می شود، گفت: در این صنعت شاهد فعالیت بخش خصوصی نیز هستیم اما ظرفیت تولید در این مجموعه ها چندان قابل توجه نیست و با افتتاح این خط تولید؛ میزان تولید این محصول افزایش خواهد یافت.

برنامه تکمیل زنجیره

وی افزود: اراده وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو در این هست با بهره مندی از ظرفیت متخصصان ایرانی، بتوانیم حلقه های بعدی تولید را احداث کنیم.

پیش بینی زمان افتتاح

موثقی نیا اعلام کرد: پیش بینی می شود کارخانه کنسانتره در کهنوج تا پایان امسال به بهره برداری برسد. معدن تیتانیوم کهنوج که در جنوب استان کرمان واقع شده، دارای ۲۴۵ میلیون تن ذخیره احتمالی و ۱۵۰ میلیون تن ذخیره قطعی است.