مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از آغاز واگذاری سهام شرکت‌های صندوق به اعضا خبر داد و گفت: در مرحله اول و در اردیبهشت، بخشی از سهام یکی از شرکت‌های بورسی موسسه به اعضای بازنشسته صندوق واگذار می‌شود و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش گویای صنعت،حمیدرضا نجف‌پور کردی درباره طرح «ارزش مالکانه» گفت: یکی از وعده‌هایی که ما به فرهنگیان عزیز عضو موسسه دادیم این بود که ارزش دارایی‌های آنان را که حدود ۲۸ سال نزد صندوق ذخیره است تعیین کرده و در فرآیندی که اصطلاحا طرح «ارزش مالکانه» نام دارد به آن‌ها تقدیم کنیم.

نجف‌پور کردی با اشاره به اینکه این فرآیند سه گام اساسی داشت، افزود: گام اول که در سال گذشته برداشته شد مدل‌سازی طرح به روش‌های علمی بود که چند ماهی به طول انجامید. گام دوم فرآیند صحه‌گذاری و طی مراحل قانونی و تصویب آن در هیئت مدیره و هیئت امناء موسسه بود که انجام شد و حدود چهار ماه است که فرایند اجرای این طرح در حال انجام است؛ به طوری که تک تک شرکت‌های صندوق طبق قوانین و مقررات سازمان بورس کشور در فرآیند بورسی شدن هستند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: در سال گذشته وعده اجرای طرح ارزش مالکانه را از اردیبهشت ۱۴۰۲ داده بودیم که این امر محقق شد و فرآیند اجرایی شدن واگذاری سهام ارزش مالکانه دارایی‌ها برای اعضای بازنشسته فرهنگیان انشاالله رقم خواهد خورد.

نجف‌پور کردی گفت: بازنشستگان مطالبات ۱۰ تا ۱۲ ساله داشتند که معطل مانده بود، اما با ثبت کد بورسی خود در سامانه موسسه، از سهامشان بهره‌مند خواهند شد؛ بنابراین فرهنگیان با مراجعه به وب سایت موسسه به نشانی https://www.szf.ir بخش مشاهده صورت وضعیت و یا با ورود به نشانی https://mb.szf.ir وارد سامانه صورت وضعیت اعضا شده و در بخش مشخصات پرسنلی، کد بورسی و شماره همراه خود را وارد کنند.

– فرهنگیان کد بورسی خود را در سایت موسسه ثبت کنند

نجف‌پور کردی درباره چگونگی بهره مندی فرهنگیان بازنشسته از سهام صندوق گفت: بر اساس قوانین بورس، بازنشستگان عضو صندوق باید پس از دریافت کد بورسی از سایت سجام و یکی از کارگزاری‌ها آن را در سایت موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان ثبت کنند، زیرا اگر فرهنگیان کد بورسی خود را ثبت نکنند امکان واگذاری سهام به آنان وجود ندارد.
نجف‌پور کردی درباره نحوه واگذاری سهام سایر شرکت‌های موسسه نیز گفت: در گام اول پنج شرکت بورسی زیرمجموعه موسسه را برای این امر آماده کردیم و ۵ شرکت غیر بورسی نیز آمادگی کامل برای واگذاری دارند. در همین حال طبق بررسی‌های به عمل آمده، مراحل بورسی شدن حدود ۴۰ شرکت دیگر نیز حدود یک سال زمان می‌برد.
نجف‌پور کردی همچنین با اشاره به اینکه مجمع عمومی صندوق ذخیره فرهنگیان هر سال در موعد مقرر برگزار شده و سود آن نیز اعلام می‌شود، گفت: مجمع سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ موسسه در پایان اسفند ۱۴۰۱ برگزار شد و در آینده نزدیک پس انجام مراحل مالی، زمان و میزان واریز سود به حساب بازنشستگان و منظور شدن آن به حساب شاغلین در دستور کار قرار گرفته و به آنان اعلام خواهد شد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در ادامه اظهار داشت: خواهش ما از تمامی عزیزان عضو موسسه و در گام اول از بازنشستگان، انصرافی‌ها و خانواده فوت‌شدگان این است که اطلاعات بورسی را در سامانه موسسه ثبت کنند تا ما مقدمات کار را با سازمان بورس پیش ببریم و سهام را به خودشان تقدیم کنیم.

نجف‌پور کردی درباره مهلت ثبت کد بورسی تاکید کرد: فرهنگیان هر چه زودتر کد بورسی خود را ثبت کنند، زودتر می‌توانند سهام خود را دریافت کنند، ولی ما انتظار داریم حداکثر تا پایان اردیبهشت تمامی فرهنگیان کد بورسی خود را در  سامانه صندوق ثبت کرده باشند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: اگر این همکاری محقق شود ما در صددیم تا سهام یکی از بزرگترین شرکت‌های تابعه موسسه را که بستر و مسیر آن کاملا آماده شده است به فرهنگیان بازنشسته تقدیم کنیم.

– روند واگذاری سهام شرکت‌های صندوق به اعضا ادامه خواهد داشت

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه امسال سال خیلی خوبی برای فرهنگیان خواهد بود، تصریح کرد: معلمان شاغل عضو موسسه طبق اساسنامه صندوق تا زمانی که شاغل هستند سهامشان در صندوق توسط یک تیم مدیریتی پویا مدیریت خواهد شد تا هر روز دارایی‌ها و سهام آنان ارزشمندتر شود و زمانی که بازنشسته شوند این دارایی‌ها تقدیم خودشان خواهد شد، اما سهام بازنشسته‌ها به آن‌ها واگذار می‌شود تا خودشان مدیریت کنند.

نجف‌پور کردی درباره تعداد فرهنگیانی که از طرح ارزش مالکانه برخوردار خواهند شد، اظهار داشت: از ابتدای تاسیس موسسه تاکنون حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر عضو موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان بوده و هستند که سهام آنان به‌تدریج پرداخت می‌شود.

– سود سال مالی ۱۴۰۱ به زودی به حساب بازنشستگان واریز خواهد شد

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: سود سالانه صندوق ذخیره فرهنگیان سال گذشته دو ماه پس از برگزاری مجمع به حساب بازنشستگان واریز شد و امسال نیز سود سال مالی ۱۴۰۱ را به زودی پرداخت خواهیم کرد.

نجف‌پور کردی در ادامه گفت: برای ارائه خدمات رفاهی نیز مجموعه‌ای از اقدامات را برنامه‌ریزی کردیم و در بخش‌های زنجیره ارزش و کالایی با شرکت‌های گوناگون توافقاتی حاصل شده است و در بستر یک اپلیکیشن که در حال طراحی است به آن‌ها ارائه خواهد شد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در پایان تصریح کرد: در حوزه بانک و تسهیلات بانکی نیز با مجموعه شبکه بانکی در حال مذاکره هستیم تا گام‌هایی برداریم. بانک سرمایه هم متعلق به فرهنگیان عزیز است که در فرآیند احیا قرار دارد و مراحل نهایی خود را طی می‌کند و امیدواریم که در این مرحله هم اعضای صندوق از خدمات بانک سرمایه بهره‌مند شوند.