مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی از ثبت آیین سنتی کوزه‌شکنی شهرستان قاینات در تقویم رویدادهای گردشگری کشور خبر داد.

به گزارش گویای صنعت،  هادی شاه‌وردی گفت: آیین سنتی کوزه‌شکنی شهرستان قاینات در تقویم رویدادهای گردشگری جمهوری اسلامی ایران با شماره ۲۰۲۰۹۵۵ به ثبت رسید و به استان ابلاغ شد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی بیان کرد: در گذشته با فرا رسیدن نوروز مردم شهرستان قاینات آیین کوزه‌شکنی را بعد از برگزاری چهارشنبه سوری اجرا می‌کردند. آن‌ها کوزه‌های کهنه و قدیمی را که آب از آن تراوش نمی‌کرد و به عبارتی آب را سرد نمی‌کرد و داخل آن جلبک می‌گرفت و دیواره آن سبزرنگ می‌شد، از سردر حیات خانه به داخل کوچه می‌انداختند و اعتقادشان به این بود که با شکسته شدن این کوزه بلا و بیماری از خانواده دور خواهد شد.
او افزود: این آیین را اگر از دیدگاه بهداشتی مورد بررسی قرار دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که در آن زمان نمی‌توانستند به مردم بگویند که دیواره‌ی کوزه‌ها که پوشیده شده از جلبک است، میکروب دارد و سبب بیماری می‌شود، بنابراین به آنها می‌گفتند که شیطان در داخل این کوزه‌ها جای گرفته و باید این کوزه‌ها شکسته شود. از دیدگاه دوم در آن زمان که سال تحویل می‌شد و مردم به انتظار سال نو بودند، شغل کوزه‌گری هم احیا می‌شد و کوزه‌گرها و کوزه‌فروش‌ها همه انتظار روزهای آخر سال را می‌کشیدند تا مردم با مراجعه به آنها کوزه‌های جدیدی به جای کوزه‌های شکسته خود خریداری کنند. سوم این که این خود یک جشن بزرگی بود که معمولا توسط دختران دم بخت انجام می‌شد و خانواده‌ها از این طریق آمادگی دختران‌شان را برای فرستادن به خانه بخت اعلام می‌کردند.
شاه‌وردی گفت: در جوامع امروزی با رونق صنعت گردشگری به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی، نقش آیین‌ها و رسوم جوامع محلی در توزیع متوازن سفر و جذب گردشگران بسیار پررنگ است. استان خراسان جنوبی با دارا بودن ۶ اثر که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند، آیین‌ها و آداب خاص فرهنگی، مذهبی وجود دارد که توجه و معرفی آنها می‌تواند در کنار معرفی آثار جهانی و ملی بر رونق صنعت گردشگری استان بیفزاید.

اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
[۱۰/۱۵،‏ ۱۱:۲۳] ghahremani میراث فرهنگی: برای شرکت در مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری؛

مهندس ضرغامی وارد ازبکستان شد

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دقایقی پیش وارد ازبکستان شد.

به‌گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، مهندس سید عزت‌الله ضرغامی، صبح امروز یکشنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۲ با استقبال مسئولانی از کشور ازبکستان وارد این کشور شد.
بنا بر این گزارش، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌منظور شرکت در بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری به ازبکستان سفر کرده است.
در این نشست که در شهر سمرقند ازبکستان برگزار می‌شود، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تعدادی از همتایان خود از کشورهای مختلف دیدار خواهد کرد.
مهندس ضرغامی همچنین در سفر خود به ازبکستان درباره راهکارهای تقویت همکاری‌ها در حوزه گردشگری بین دو کشور با مسئولان ازبکستان دیدار و گفت و گو خواهد کرد.
بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در روزهای ۲۶ و ۲۷ مهرماه در شهر سمرقند ازبکستان برگزار می‌شود.