معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال گذشته ۱۷۵۱واحد تولیدی و صنعتی راکد، احیاء شده و مجدد به چرخه تولید کشور بازگشته که زمینه اشتغال ۳۴هزار و ۶۷۳نفر را فراهم آورده است.

به گزارش گویای صنعت،علی رسولیان روز سه شنبه در نشست با جمعی از احیاگران واحدهای راکد، با بیان این مطلب، افزود: از این تعداد ۱۲۹۸واحد درون شهرک‌ها و نواحی صنعتی و ۴۵۳واحد خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور بوده است.

وی، همچنین اضافه کرد: با توجه به برنامه ابلاغی احیای واحدهای راکد در سال ۱۴۰۱تحقق ۸۸درصدی در حوزه تعداد واحدهای مجدد راه اندازی شده و همچنین تحقق ۹۷درصدی در حوزه اشتغال ایجاد شده را در سال گذشته داشته‌ایم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، ادامه داد: همچنین در سال گذشته ۲۵۶۲واحدی که زیر ظرفیت ۵۰درصد کار می‌کردند را به بالای ۵۰ درصد ارتقاء ظرفیت داده‌ایم که در این حوزه نیز درصد تحقق برنامه ابلاغی ۷۸درصد بوده است.

رسولیان، تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت لیست صنایع پیشران و رشته فعالیت‌های صنعتی اولویت دار را تهیه کرده است که این لیست در اختیار احیاگران واحدهای صنعتی و تولیدی قرار می‌گیرد.

وی همچنین به ارائه مشوق‌های حمایتی به احیاگران واحدهای صنعتی و تولیدی اشاره کرد و گفت: اطلاعات لازم را در اختیار احیاگران قرار می‌دهیم و بسته های حمایتی و تشویقی برای احیای واحدهای تولیدی داریم.

در این نشست تعدادی از احیاگران واحدهای تولیدی به بیان مهمترین مسائل، مشکلات، دغدغه‌ها و نقطه نظرات خود در حوزه احیای واحدهای راکد پرداختند.

تامین سرمایه در گردش و ثابت، دریافت تسهیلات، حمایت از نوسازی و بهسازی و ورود ماشین آلات و تکنولوژی، تسهیل بروکراسی اداری و حذف دستورالعمل‌های دست و پاگیر و قوانین زائد بخشی از مهم ترین دغدغه‌های احیا‌گران بوده است.

احیاگران واحدهای صنعتی به موضوعاتی از جمله توسعه صنعت بر اساس آمایش سرزمینی، حمایت‌های حقوقی و معنوی، استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی برای به هم رسانی نیازها و توانمندی‌ها، مشارکت همه بخش‌ها و دستگاه‌های اجرایی در روند احیاء و الزام بانک‌ها به احیا واحدهای تحت تملک اشاره کردند.

احصاء موانع بر اساس رشته های صنعتی هر استان، ارتقای تکنولوژی واحدهای راکد و بهینه سازی خطوط تولید، رفع مشکلات زیرساختی، شبکه سازی و هم‌افزایی، تشکیل کارگروه یا قرارگاه و استفاده از روش‌های نوین تامین مالی نیز از دیگر پیشنهادات احیاگران واحدهای صنعتی و تولیدی در این نشست بوده است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۸۵۱ شهرک و ناحیه صنعتی و ۶ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۸۶ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۷ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۱۰۰ هزار و ۵۶۴ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۵۰ هزار و ۳۷۳ واحد صنعتی و چهار هزار و ۲۶۰ واحد کارگاهی تکمیل شده، زمینه اشتغال مستقیم یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۹۳ نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.