معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خوشحال هستم که امسال رهبر انقلاب اشاره‌ای به احیای واحد‌های راکد کردند و این فرمایشات وظیفه مارا سخت‌تر می‌کند.

به گزارش گویای صنعت، علی رسولیان روز شنبه پنجم فروردین، در مراسم احیا واحدهای تولیدی راکد خراسان رضوی در واحد مجدد راه اندازی شده جهان افروز مستقر در شهرک صنعتی توس(مشهد ) افزود : واحدهای تولیدی احیا شده را زمانی که تعطیل بودند نیز بازدید کردم، باید بگویم که کار بسیار ارزشمندی انجام شده است.

وی اضافه کرد: رییس جمهور از ابتدای دولت تاکید بر احیای واحدهای راکد داشتند. بالغ بر ۲۰۰هزار میلیارد تومان سرمایه راکد شده بود. هر واحد راکد وقتی احیا شود ۲۰ شغل ایجاد می‌شود.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران،ادامه داد: افزایش ظرفیت تولید به عنوان یک پروژه مهم‌ در وزارت صمت آغاز شد. کار احیا با کمک استان‌ها شروع و طی دولت سیزدهم ۳ هزار واحد تعطیل احیا شده است. همچنین در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۴۳۰ واحد صنعتی هم افزایش ظرفیت پیدا کردند.

رسولیان، تصریح کرد: نمی‌توان گفت هیچ واحد تعطیلی نمی‌تواند باشد زیرا ممکن است همین الان هم واحدی به دلیل مشکلات تعطیل شود.

وی، خاطر نشان کرد: امروز بدنبال شناسایی شرکت‌های پیشران هستیم تا بتوانیم واحدهای راکدی که هستند و علاقه‌مند به احیا هستند را احیا کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه، برنامه حمایت از شرکت‌های ‌دانش بنیان در وزارت صمت انجام شد، تصریح کرد: مجوز ۴۰ شهرک فناوری جدید در کشور صادر شده و جانمایی ۲۰ شرکت مشخص شده است. ۱۹ بخش دانش بنیان مجوز گرفته شده که در داخل شهرک‌های صنعتی ایجاد شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۳۰۰ واحد صنعتی که مستعد دانش بنیان شدن بود را شناسایی کردیم. ۳۷۸ نیاز فناورانه شناسایی شد که ۱۰۷ مورد آن در داخل کشور تولید شد. ۳۸ رویداد فناورانه در سال گذشته در سطح کشور برگزار کردیم.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران اظهار کرد: در استان خراسان رضوی یکی از مشکلات جدی ما این بود زمین صنعتی نداشتیم. با دو توسعه مهم در اطراف مشهد موافقت شد و امیدواریم دو شهرک دانش بنیان و شهر سلیکون را در خراسان رضوی ایجاد کنیم و در آینده نزدیک، بزرگترین شهرک صنعتی شرق کشور در مشهد را ایجاد نماییم.