به مناسبت روز حمایت از صنایع کوچک20 پروژه زیرساختی، طرح و واحد راکد احیا شده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی 11 استان کشوربا حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به صورت ویدئو کنفرانسی مورد افتتاح قرار گرفت.

به گزارش  گویای صنعت، دوشنبه با حضور “عباس علی آبادی” وزیر صنعت، معدن و تجارت و “فرشاد مقیمی” سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ۹ پروژه زیربنایی با هزینه ۱٫۸۸۸ میلیارد ریال(حدود۱۸۸میلیارد تومان)، بهره برداری از ۷ طرح صنعتی با سرمایه گذاری ۱۸٫۳۵۶ میلیاردریال(حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان) و احیای ۴ واحد راکد با سرمایه گذاری ۹٫۲۴۵ میلیاردریال(حدود ۹۱۹ میلیارد تومان) و اشتغال کلی۷۲۳ نفر  و جمعا به مبلغ ۲۹۰۰ میلیارد تومان صورت گرفت.

۲۰ پروژه زیرساختی، طرح و واحد راکد احیا شده در استان‌های کرمانشاه، مرکزی، زنجان، یزد، البرز، لرستان، سیستان و بلوچستان، گلستان، اصفهان، قزوین و آذربایجان شرقی بوده است.

وزیر صمت: سیاست ما حمایت از صنایع کوچک است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با اعلام اینکه سیاست ما در وزارت صمت حمایت از صنایع کوچک است، گفت: این صنایع نیاز به سرمایه‌های بزرگ ندارند و می‌توانند بادانش‌محوربودن وایجادارزش افزوده به توسعه اقتصادی و اشتغالزایی کشور کمک کنند.

“عباس علی آبادی”اظهار کرد: امروز روز مبارکی برای صنایع کشور است و به همه دست‌اندرکاران خدا قوت می‌گویم، کشور ما به خاطر موقعیت جغرافیایی وضعیت خوبی دارد، ما در بعضی مناطق مزیت کشاورزی نداریم از این رو باید از ظرفیت‌ها برای توسعه صنعتی و تجارت استفاده کنیم.

وی، اضافه کرد: سیاست ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت حمایت از صنایع کوچک است. این صنایع با سرمایه‌گذاری کمتر، اشتغال آفرینی زیادی دارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه صنایع کوچک چابک هستند، ادامه داد: این صنایع نیاز به سرمایه‌های بزرگ ندارند و می‌توانند با دانش‌محور بودن و ایجاد ارزش افزوده به توسعه کشور اقتصادی و اشتغالزایی کشور کمک کنند.

علی آبادی تصریح کرد: امروز ٩ طرح زیربنایی با حدود ١٨٨ میلیارد تومان، هفت طرح صنعتی با حدود یک هزار و ٨٣۵ و چهار واحد راکد با حدود ٩٢۴ میلیارد تومان اشتغالزایی ٧٢٣ نفر به بهره برداری می‌رسانیم، امیدوار هستم بتوانیم در راهبرد وزارت صمت ضمن حمایت از این واحدها، نقاط ضعف آنها را نیز شناسایی و آسیب شناسی کنیم.

وی، خاطرنشان کرد: نیاز است تا خوشه‌های صنعتی تشکیل شده تا زمینه را برای مقاوم کردن صنایع و کاهش هزینه‌ها فراهم می‌شود. همچنین با رویکرد صنعتی و در قالب نهضتی در وزارت صمت، شهرک‌های صنعتی را توسعه و طرح‌های نیمه راکد را تکمیل می‌کنیم و سپس شهرک‌های صنعتی جدید را ایجاد خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت: بیان کرد در این راستا دستگاه‌های دیگر را همراه می‌کنیم تا شاهد توسعه شهرک‌های صنعتی باشیم.

وعده وزیر برای رفع چالش‌های صنایع در حوزه تامین آب و برق با افتتاح چندطرح بزرگ

علی آبادی در ادامه، گفت: باید طرح‌های صنعتی و شرکت‌های راکد را تکمیل کنیم، امروز بخشی از طرح‌ها به بهره برداری رسیده است. 

وی افزود: شرکت‌هایی که راکد می شود به خاطر سیاستگذاری نادرست در سطح کلان و یا به خاطر مدیریت نامناسب است که باید احیا شود اما شرکت های دیگر به خاطر سیستم قدیمی راکد مانده است که باید با فناوری های جدید تجهیز شوند 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: تا پایان دولت سیزدهم باید به دنبال احیای واحدهای راکد، اتمام طرح های نیمه تمام و راه اندازی طرح های جدید برویم. ما در ایجاد زیرساخت برای شهرک های صنعتی باید هزینه کنیم. عده ای سرمایه هایشان را وارد واحدهای تولیدی و صنعتی کرده اند و به دنبال اشتغالزایی و تولید هستند که از این کارآفرینان قدردانی می کنیم

به گفته علی آبادی، به زودی طرح‌های بزرگی را در حوزه آب و برق صنایع به بهره برداری می رسد که چالش‌های صنایع را از بین خواهد برد. 

وی با بیان اینکه باید زیرساخت‌های صنعتی ایجاد کنیم، گفت: منابع و زیرساخت‌ها موجود است باید ظرفیت ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید وجود دارد. از این رو در انقلاب صنعتی پنجم باید به سمت هوشمندسازی و شرکت‌های دانش بنیان برویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری نسبت به صنایع مختلف است که زودتر بازگشت سرمایه محقق می شود. بحث صادرات باید در شرکت‌های کوچک مورد توجه قرار گیرد.

بهره‌برداری از طرح‌های صنعتی در ١١ استان

سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه این مراسم اظهار داشت: امروز در ١١ استان کشور طرح‌های صنعتی و زیربنایی و واحدهای راکد به بهره‌برداری می‌رسد.

“فرشاد مقیمی”  افزود: در سراسر کشور طرح‌های متعدد صنعتی برای بهره‌برداری هستیم که سایر این طرح‌ها در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

وی، با بیان اینکه این طرح‌ها در راستای گرامیداشت حمایت از صنایع کوچک برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم با مجموعه اقدامات و طرح‌ها بتوانیم در راستای اهداف کشورمان تاثیرگذار باشیمطرح‌های صنایع نیازمند حمایت‌های وزیر صمت هستند.