سخنگوی شهرداری تهران گفت : با وجود افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی، نسبت درآمدهای ناپایدار به پایدار در بودجه مطلقاً افزایش نیافته است.

به گزارش گویای صنعت، عبدالمطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران درباره ادعای فروش تراکم غیرمجاز برای تأمین بودجه، اظهار داشت: چنین موضوعی مطلقاً صحت ندارد. معلوم نیست افراد یا رسانه‌هایی که این موضوع را مطرح می‌کنند، بر چه اساسی است؟

وی با یادآوری تحقق بیش از ۱۰۰درصدی بودجه سال گذشته، بیان کرد: شهرداری مشکل خاصی برای تأمین اعتبارات ندارد. در سال جاری هم بنابر گزارش معاونت مالی و خزانه‌دار شورا، میزان تحقق اعتبارات کاملاً راضی‌کننده بوده و پیش‌بینی‌ها از تکمیل سقف اول بودجه «پیش از پایان سال» حکایت دارد. به این ترتیب ادعای «تراکم‌فروشی غیرمجاز» برای تأمین بودجه، سالبه بر اساس انتفای موضوع است.

سخنگوی شهرداری تهران با تأکید بر این نکته که حتی یک سانتی‌متر تراکم غیرقانونی در شهر به فروش نمی‌رسد، ادامه داد: تمام پروانه‌های صادرشده در ۲۵ ماه گذشته پس از استقرار تیم جدید مدیریت شهری، کاملاً منطبق با ضوابط طرح تفصیلی و مجوزهای قانونی است.

محمدخانی سیاست تیم جدید شهرداری تهران را ارتقای کمی و کیفی صنعت ساختمان دانست و افزود: البته که شهردار تهران با قُفل کردن پایتخت مخالف است. قیمت‌های نجومی امروز چه در موضوع «اجاره»، چه «خرید» ناشی از حبس طولانی مدت طرف «عرضه» و رکود مطلق ساخت‌وساز در سال‌های گذشته است.

وی در ادامه به تصمیم جدی شهرداری تهران برای بازسازی مناطق قدیمی اشاره و گفت: ۴۵۰۰ هکتار بافت فرسوده عملاً تهدیدی جدی برای پایتخت بوده و مشکلات زیادی را برای شهروندان به وجود آورده است. از مسائل عدیده اجتماعی و پاتوق‌سازی برای معتادان متجاهر گرفته تا دشواری‌های ارائه خدمات شهری در این مناطق.

سخنگوی شهرداری تهران تأکید کرد: علاوه بر تمام موارد فوق، حجم خسارت‌های ناشی از زلزله احتمالی در پایتخت قابل تصور نیست. برای همین مدیریت شهری مشوق‌های قابل توجهی را ویژه سرمایه‌گذاری برای بازسازی بافت فرسوده شهر ارائه کرده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد این مشوق‌ها به هدف اصابت کرده و موجبات افزایش تقاضا برای تخریب و نوسازی در بافت فرسوده را فراهم کرده است.

محمدخانی اظهار داشت: مجموع این شرایط یعنی رونق صنعت ساختمان و ضرورت در نوسازی بافت فرسوده البته موجبات افزایش میزان صدور پروانه نسبت به سال ۱۴۰۰ را (که حدود ۵۰۰۰ فقره بود) فراهم آورده؛ بنحوی که این آمار در سال گذشته به ۹۰۰۰ پروانه و در شش‌ماهه اول امسال از مرز ۷۰۰۰ پروانه عبور کرده است. آمار و ارقام مؤید این موضوع است که امروز صنعت ساختمان در شهر تهران از رکود عبور کرده است.

وی با بیان آنکه با وجود افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی، «نسبت» درآمدهای ناپایدار به پایدار در بودجه مطلقاً افزایش نیافته، تأکید کرد: برعکس! هیچ‌گاه در تاریخ بلدیه تا این اندازه میزان تحقق «درآمدهای پایدار» به درآمدهای ناشی از شهرسازی تا این اندازه افزایش پیدا نکرده بود. همین حالا درآمدهای ناشی از شهرسازی کمتر از ۶۰درصد کل درآمدهای شهرداری تهران را تشکیل می‌دهند؛ این عدد در تاریخ بلدیه بی‌سابقه است.

سخنگوی شهرداری تهران ادامه داد: افزایش سهم درآمدهای پایدار در بودجه، ماحصل تلاش‌ همکاران من در معاونت مالی و اقتصاد شهری برای زنده کردن سهم قانونی شهرداری تهران از عوارض و گمرکات است. البته نباید از حُسن همراهی دولت محترم در عمل به قوانین و پرداخت سهم قانونی شهر غفلت کرد.

محمدخانی در خاتمه تأکید کرد: روشن است که مجموعه شهرداری بحران خاصی در زمینه تأمین بودجه ندارد. ضمناً آمار و ارقام نشان می‌دهد نسبت درآمدهای شهرسازی به عایدات پایدار، به کمترین میزان خود در تاریخ رسیده است.