شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 9 هزار و 771 واحد همراه شد.

به گزارش گویای صنعت به نقل از فارس،بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته نیز روند رو به رشد به خود گرفت و شاخص کل با رشد ۰٫۴۷ درصدی به میزان ۹۷۷۱ واحد افزایش یافت و به رقم ۲ میلیون و ۱۰۴ هزار و ۸۲۰ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز با افزایش ۳ هزار و ۵۵۱ واحد به رقم ۷۱۰ هزار و ۵۶۰ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۳۸۶ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۱۲٫۵ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۵۰۰ هزار فقره معامله و به ارزش ۷ هزار و ۳۴۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت در بورس با معیار وزنی ـ ارزشی ۰٫۴۷ درصد رشد کردند اما این دو شاخص با معیار هموزن ۰٫۵ درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور ۰٫۴۶ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۰٫۵۶ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰٫۳۶ درصد رشد کرد.

امروز نمادهای مخابرات ایران، بانک تجارت، پتروشیمی خلیج‌فارس، بانک ملت، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، همراه اول و بانک صادرات به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۱۲۳ واحد افزایش به رقم ۲۶ هزار و ۳۹۶ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به رقم یک میلیون و ۴۴۹ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس ۴۴۷ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۴٫۶ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۴۴۳ هزار فقره معامله و به ارزش ۶ هزار و ۲۵ میلیارد تومان در فرابورس داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس نسبت به روز گذشته با ۰٫۴۷ درصد افزایش همراه شدند، اما این دو شاخص با معیار هموزن به میزان ۰٫۶۷ درصد رشد کردند. شاخص بازار اول فرابورس ۰٫۶۴ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم فرابورس ۰٫۴ درصد رشد کرد.

امروز نمادهای مالی سپهر صادرات،‌ آریا ساسول، فولاد هرمزگان، تجلی توسعه معادن، بیمه کوثر و هلدینگ گردشگری به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

به گزارش فارس، سهم بورس از تأمین مالی در حال حاضر در حد ۱۲ درصد است که به گفته کارشناسان باید به ۳۰ درصد افزایش پیدا کند. بورس می‌تواند به محلی برای تجهیز پس‌اندازهای خرد مردمی و تزریق آن به تولید عمل کند و باید دولت از تقویت بورس و بازار سرمایه حمایت کند.

امروز همچنین در بورس تهران عرضه اولیه شرکت تأمین سرمایه کاردان انجام شد.سرمایه‌گذاری در بورس هم همراه ریسک و نوسان است.