حجت الاسلام ادیانی گفت: امام خمینی(ره) یک فقیه بود، یک مجتهد مسلّم بود و به تعبیری عالم معقول و عالم منقول بود. ایشان مبتکر در فقه و اصول بود؛ لیکن بزرگترین ابتکار امام که او را متمایز از دیگر فقها زمانه خود کرد ایجاد نظام جمهوری اسلامی بود.

به گزارش گویای صنعت، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا ادیانی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی انتظامی کشور در مراسمی که به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و ولادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و دهه کرامت در ستاد سازمان عقیدتی سیاسی انتظامی برگزار شد، اظهار داشت: قدرشناسی از دهه کرامت و وجود مقدس حضرت علی بن موسی الرضا(ع) یعنی اینکه انسان همه توانش را برای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی صرف نماید؛  چرا که این نظام مقدس تداوم راه انبیاء و اولیای الهی است و در واقع نظام جمهوری اسلامی حقیقت قرآن و کلام الهی است؛ که امام راحل عظیم الشأن مبتکر آن بود و ادامه دهنده راه امامان معصوم (علیهم السلام) شد و نظام قدرتمند اسلامی را پایه گذاری کرد.
حجت الاسلام ادیانی با ارائه اوصافی از امام بزرگوار تصریح کرد: امام خمینی(ره) یک فقیه بود، یک مجتهد مسلّم بود و به تعبیری عالم معقول و عالم منقول بود. ایشان مبتکر در فقه و اصول بود؛ لیکن بزرگترین ابتکار امام که او را متمایز از دیگر فقها زمانه خود کرد ایجاد نظام جمهوری اسلامی بود. در دوران خفقان طاغوتی، حبس و شکنجه و تبعید، متمایز از دیگر فقها که یک بعد مبارزاتی داشتند یا در جبهه فرهنگی بودند یا در جبهه مبارزات سیاسی، امام راحل در دو بعد فرهنگی و مبارزات سیاسی پیشگام بود.
نظام سیاسی ابداع شده توسط امام برخلاف سایر حکومت ها هم جمهوریت داشت و هم اسلامیت و در واقع رمز پیروزی و ماندگاری این نظام مقدس همین است که بر خلاف سایر رهبران سیاسی دنیا که به یک جنبه از تشکیل حکومت می پرداختند، امام عزیز ما نظامی تشکیل دادند که هم جمهوریت یعنی تکیه بر مردم در آن باشد و هم اسلامیت و قانون بر اساس اسلام.
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی انتظامی در پایان گفت: امام خمینی(ره) با تشکیل نظام جمهوری اسلامی علاوه بر تداوم راه انبیاء و اولیای الهی، عزت و اقتدار، استقلال و آزادی را به تمام مسلمانان جهان هدیه کردند و با رهبری این نظام مقدس، مسیر امامت را حفظ نمودند چرا که سررشته دین به امامت است و امام در واقع نظم دهنده امور مسلمین است و حتی اصلاح امور دنیای مردمان نیز با امامت است. اعمال واجب انسان ها از قبیل: نماز، روزه، حج، جهاد و … بواسطه امام تمام و کمال می یابد.