عضو شورای اسلامی شهر تهران در مراسم این هفته امید و افتخار، ضمن تأکید بر توجه به اولویت درخواستها و مطالبات شهروندان در حوزه مدیریت شهری از جمله موضوع آلودگی هوا در فصل پاییز، تأمین اتوبوس و مترو و بسترسازی برای کاهش استفاده از خودروهای شهری را از مهمترین اقدامات پیش روی شورا و شهرداری تهران برشمرد.

به گزارش گویای صنعت، حجت‌الاسلام آقامیری، عضو شورای شهر در هفتاد و چهارمین رویداد امیدوافتخار گفت:باید در تهران ببینیم چه موضوعی در اولویت مردم است؛ گاهی اوقات تشخیص‌ها غلط است و هزینه‌های زیادی صرف می‌شود. در همین رابطه مطابق نظرسنجی انجام شده از حدود ۴۰۰ هزار نفر توسط شهرداری تهران از شهروندان تهرانی، اولین اولویت پایتخت را مقابله با آلودگی هوا و اولویت دوم را حل مشکل حمل و نقل عمومی اعلام کردند.
وی تصریح کرد: بر همین اساس شورای شهر تهران با هماهنگی شهرداری تهران به این نتیجه رسید که ۴۰ درصد از بودجه ۱۴۰۲ را به بخش حمل و نقل عمومی اختصاص دهد؛ در واقع اختصاص ۴۰ درصد بودجه شهرداری تهران به حمل و نقل عمومی یک اتفاق کم نظیر بود. فرآیند خرید ۷۹۱ واگن جدید چیزی شبیه یک معجزه بود و قطعاً در ۶ ماه و یک سال آینده شاهد رضایت مردمی خواهیم بود. این اتفاق می‌تواند استفاده مردم از وسیله شخصی را کاهش بدهد.
عضو شورای شهر تهران ادامه داد: از مدیران سابق این پرسش را دارم که آیا احداث ۲۶۰ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری اولویت مردم بود؟ هم‌اکنون اصلی‌ترین گلایه امروز مردم، عدم توسعه مترو و کمبود اتوبوس است.
آقامیری اضافه کرد: هنوز هم کسانی هستند که اولویت را تشخیص نمی‌دهند؛ مردم حاشیه تهران گلایه از این دارند که گاهی باید ۴۵ دقیقه تا یک ساعت و نیم در انتظار اتوبوس بمانند و هیچ اولویتی مهمتر از تأمین اتوبوس برای تهران وجود ندارد. چرا که هر اتوبوس روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را جابجا می کند و از طرفی اضافه شدن هر اتوبوس استفاده از ۵۰ تا ۱۰۰ خودرو شخصی را کم می کند و این ارتباط مستقیم با کاهش آلودگی هوا دارد.
وی خاطرنشان کرد: قطعاً می‌توانیم با افزایش خطوط مترو در ایستگاه‌ها آن خدمت‌رسانی به شهروندان را بیشتر کنیم. حدود سه تا چهار سال آینده تعداد ناوگان مترو دو برابر خواهد شد و حجم جابجایی مسافر توسط مترو به پنج میلیون نفر در روز می رسد و این مسئله بسیار مهم و اساسی است.