رئیس پلیس کشور گفت: صداقت و راستگویی، مامن و پناهگاه بودن کارکنان، قاطعیت، چابک و به هنگام بودن از جمله ویژگی های خاصی است که در بازرسی بایستی مورد اهتمام و اولویت قرار بگیرد.

به گزارش گویای صنعت،پیش از ظهر امروز همایش سراسری بازرسی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با حضور سردار “احمدرضا رادان” رئیس پلیس کشور و سردار “مهدی معصوم بیگی” رئیس بازرسی کل فراجا و جمعی از مسئولان مربوطه برگزار و در این همایش به موضوعاتی از جمله ارتقاء اشراف اطلاعاتی در حوزه های بازرسی، راه اندازی مرکز تربیت مدیران، اهتمام به تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری امام خامنه ای عزیز “مدظله العالی” در این حوزه، توجه به جوان گرایی در انتصابات فرماندهان و … پرداخته شد.

*صداقت و راستگویی از ویژگی های خاص بازرسی

سردار “احمدرضا رادان” در این همایش ضمن عرض تبریک به مناسبت ماه شعبان گفت: امیدوار هستیم که با درک درست از این ماه عزیز و اطاعت از امر ولی زمان ورود عالمانه و مخلصانه ای به ماه مبارک رمضان داشته باشیم.

وی در ادامه ضمن عرض خسته نباشید و خداقوت به تمامی همکاران در سراسر کشور عنوان کرد: انصافا همکاران انتظامی در انجام ماموریت های محوله و ذاتی یک سال پرفراز و نشیب ( وقوع حوادث و اتفاقات پی در پی ) را پشت سر گذاشتند و در انجام مطلوب ماموریت ورود به هنگام داشتند که این تلاش های بی وقفه و شبانه روزی جای قدردانی دارد.

رئیس پلیس کشور با تاکید بر اینکه بازرسی؛ ستاد شخصی فرمانده است، تصریح کرد: زمانی که این خصوصیت شامل حال یک سازمان می شود، قطعا بایستی ویژگی های خاص را نیز در خود بارور کند که صداقت و راستگویی از جمله این ویژگی ها است.

سردار رادان همچنین گفت: زمانی که یکایک کارکنان دارای ویژگی صداقت و راستگویی باشند قطعا در تصمیم گیری درست فرمانده نیز تاثیر گذار خواهد بود و به دنبال آن نتایج مطلوب را بر روی افراد و سازمان شاهد خواهیم بود.

*قاطعیت، چابک و شفاف بودن

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بازرسی علاوه بر صداقت و راستگویی، بایستی در بین کارکنان از مقبولیت و محبوبیت برخوردار باشد؛ در واقع بازرسی باید در دل کارکنان رسوخ کند نه در جسم آنها در غیر این صورت تلاش های شما عزیزان بی اثر خواهد بود.

این مقام ارشد انتظامی یکی دیگر از ویژگی های بازرسی را مأمن و پناهگاه بودن کارکنان دانست و گفت: بازرسی بایستی سنگ صبور و گوش شنوا کارکنان باشد و آنها را در حل مشکلات یاری رساند و همراه آنها باشد.

فرمانده کل انتظامی کشور با تأکید بر اینکه بازرسی بایستی یک واحد نهادی باشد، تصریح کرد: قاطعیت، منعطف بودن، بهنگام، چابک و شفاف بودن و همچنین گذر از نظامات خشک اداری ( در تعیین پیشنهادها نقش سازنده و تعیین کننده داشته باشد) از دیگر ویژگی های خاصی است که بازرسی باید مورد اهتمام ویژه قرار دهد.

*اهتمام بر راه اندازی مرکز تربیت مدیران

سردار رادان با اشاره به اینکه کارکنان بازرسی بایستی با روحیه جهادی در انجام ماموریت ها پای کار باشند، گفت: بازرسی باید برای انجام مطلوب ماموریت ها درک درستی از آن داشته باشد که قطعا شاهد نتایج مطلوب نیز خواهیم بود.

رئیس پلیس کشور در ادامه این همایش به موضوع انتصابات فرماندهان اشاره کرد و گفت: ۷۰ درصد هنر و علم مدیریت در انتصابات است؛ نکته قابل توجه و مهم در انتصابات این است که هرگز رفاقت را فدای واقعیت ها نکنیم؛ ضمن اینکه در انتصابات فرماندهان بایستی به سمت جوان گرایی برویم به طوری که نشاط جوانی توام با شور و شعور نیز بایستی در اولویت قرار بگیرد، چرا که جوان گرایی با این ویژگی های ذکر شده در کنار یکدیگر اثرگذار است.

سردار رادان همچنین ادامه داد: راه اندازی مرکز تربیت مدیران نیز از دیگر مواردی است که بایستی مورد اهتمام ویژه و اولویت قرار بگیرد.

*اشراف اطلاعاتی در حوزه های بازرسی

این مقام ارشد انتظامی همچنین به ارتقاء اشراف اطلاعاتی در حوزه های بازرسی اشاره و تصریح کرد: اشراف اطلاعاتی توام با تحلیل قطعا در انجام مطلوب ماموریت ها و همچنین تصمیم گیری ها تاثیرگذار است، بنابراین اهتمام به ارتقاء اشراف اطلاعاتی در حوزه های بازرسی یک امر ضروری است.

سردار رادان به حضور مستمر بازرسی در واحدها نیز تاکید کرد و گفت: اگر بازرسی ها هدفمند، درست و به هنگام نباشد قطعا شاهد نتایج مطلوب نیز نخواهیم بود؛ بایستی بازرسی، پیشگیری را مقدم بر مقابله قرار دهد در واقع با اشراف اطلاعاتی باید تخلفات را جلوتر از زمان پیش بینی کند که به این مهم صیانت و پیشگیری پیش دستانه نیز گفته می شود.

*ارتقاء آمادگی عملیاتی جامعه بازرسی

رئیس پلیس کشور تاکید کرد: بایستی اطلس حوادث، اتفاق ها و موضوعات اساسی قبل از پایان سال تهیه و برای سال آینده یک بررسی درست انجام شود که این اطلس چقدر در کاهش تخلفات تاثیرگذار بوده است.

بنابراین گزارش، ارزیابی عملکرد سال ۱۴۰۱ در حوزه ماموریت بازرسی، تبیین برنامه ها در سال ۱۴۰۲، فرامین، تدابیر و اولویت های ماموریتی، ارتقاء آمادگی عملیاتی جامعه بازرسی برای مناسبت های پایان سال (چهارشنبه آخر سال، ماه مبارک رمضان) از جمله اهداف برگزاری همایش سراسری بازرسی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.

گفتنی است، در این همایش از طرح سطح بندی و نشان بازرسان انتظامی کشور نیز توسط سردار “احمدرضا رادان” فرمانده کل انتظامی کشور رونمایی شد. (سطح بندی بازرسان انتظامی کشور از جمله طرح های ابتکاری بازرسی کل فراجا است که انگیزه بازرسان را با ارتقاء به سطوح عالی در راستای تعالی بخشی و صیانت از سازمان و کارکنان دو چندان می کند).

در این همایش، ضمن رونمایی از طرح سطح بندی بازرسان فراجا و نشان های شش گانه بازرسان منتخب، ۳ نفر از کارکنان جامعه بازرسی به نمایندگی از سایر بازرسان منتخب و مفتخر به دریافت نشان بازرسی شدند.

نشان های شش گانه بازرسی که به بازرسان منتخب ِفعال در انتظامی استان های سراسر کشور اهداء خواهد شد شامل “سربازرس”، “بازرس ویژه”، بازرس رتبه یک”، “بازرس رتبه ۲″، بازرس یار رتبه ۱″، بازرس یار رتبه ۲” است.

این طرح برای اولین بار توسط بازرسی کل فراجا در سطح نیروهای مسلح تهیه و اجرا شده است که در راستای تخصصی شدن بازرسی و تحکیم و اتقان بخشیدن به امر نظارت و بازرسی موثر خواهد بود.