فخاری گفت: اولویت صدور پروانه برای نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شود تا جامعه هدف یعنی دهک‌های یک تا چهار در قالب طرح ملی مسکن تحت پوشش قرار گیرند.

به گزارش گویای صنعت، علیرضا فخاری در جلسه شورای مسکن که در شهر پرند برگزار شد، اظهار داشت: در سطح استان حدود ۵۰۰ هزار واحد برای طرح نهضت ملی مسکن تعهد داریم که نسبت به اجرای آن قدری عقب ماندگی داریم و باید شناسایی و تعیین اراضی با قابلیت ساخت در اولویت باشد.

وی ادامه داد: فرمانداران با تشکیل جلسه نسبت به شناسایی اراضی مستعد اقدام کنند و تامین زمین از طریق الحاق، تغییر کاربری، تامین اراضی از طریق بافت فرسوده و بازآفرینی و ایجاد تسهیلات برای داوطلبین ساخت مسکن در بخش خصوصی اقدام شود.

استاندار تهران عنوان کرد: اولویت صدور پروانه برای نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شود تا جامعه هدف یعنی دهک‌های یک تا چهار در قالب طرح ملی مسکن تحت پوشش قرار گیرند.

فخاری سپس گفت: کارگروهی با ترکیب بخش‌های مختلف از جمله برنامه و بودجه، حوزه عمرانی شهرداران و غیر تشکیل شود تا برای آینده پژوهی جهت توسعه سطحی جمعیت تصمیم گرفته شود و در در طرح تلفیقی به نقطه‌ای برسیم که اگر نیاز باشد شهرهای اقماری با ضوابط جدید ایجاد شود.

وی افزود: فرمانداران گزارشی از میزان ظرفیت طرح بازآفرینی شهرستان‌ها را ارائه دهند، همچنین آخرین وضعیت همکاری بانک‌ها گزارش شود.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: طبق مصوبات شورای عالی مسکن مقرر شد برای تامین امور زیربنایی یک سوم هزینه‌ها را دستگاه‌های ذی‌ربط مثل آب، برق، گاز و غیره؛ یک سوم را راه و شهرسازی از محل صندوق توسعه مسکن و یک سوم را نیز استان که سهم استانداری تهران است، تامین کنند.

فخاری همچنین بیان کرد: فرمانداران دلایل توجیهی عقب ماندگی طرح ملی مسکن را ارائه دهند، چرا که رئیس جمهور در جلسه دیروز شورای مسکن علت را جویا شدند.

وی همچنین بر ارائه گزارش تحلیلی در مورد اقدامات برای اصلاح کار بنگاه‌های غیرمجاز تاکید کرد تا اثرگذاری آنها سنجیده شود.

استاندار تهران تصریح کرد: در زمینه اجرای طرح جوانی جمعیت، فرمانداران به عنوان روسای شورای مسکن شهرستان‌ها، طرح جوانی جمعیت را به اولویت اجرایی کنند.

فخاری در ادامه در مورد جایگاه تعاونی‌های مسکن تاکید کرد: تعاونی‌ها نهاد مسئول هستند که برای خدمات شکل می‌گیرند اما پاسخگویی و نظارت بر عملکرد بر عهده اداره تعاون است‌.