مراسم تکریم از اهدا کننده سلول های بنیادی اشکان کاظمی، در دفتر معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون عباداله سالک مقدم، با حضور مسئولان این حوزه برگزار شد.

به گزارش  گویای صنعت، در این مراسم دکتر سالک مقدم ضمن تقدیر و تشکر از تمامی اهدا کنندگان بخصوص اهدا کنندگان سلولهای بنیادی که فرایند طولانی و پیچیده ای را برای اهدا پشت سر می گذارند گفت: به حضور چنین افراد ایثارگر و بزرگواری در کنار خود افتخار می کنیم. این عزیزان برای نجات همنوعان خود و سلامت جامعه از هیچ کوششی دریغ نمی کنند و علاوه بر نجات جان بیمار مشکلات و نگرانی های افراد خانواده این عزیزان را نیز رفع می کنند که کار بسیار مهم و بزرگی است.
وی فرایند اهدای سلولهای بنیادی را کاری بسیار تخصصی تر از اهدای خون دانست و افزود مرکز سپاس از سال   ۱۳۸۹با هدف جذب اهدا کنندگان سلولهای بنیادی از میان اهداکنندگان خون آغاز به کار کرده است.
معاون فنی و فناوری های نوین سازمان انتقال خون افزود: از آن سال تا کنون به میزان  ۷۸ هزار و ۷۹۱ نمونه از اهدا کنندگان داوطلب جمع آوری و و در بانک اطلاعات سلولهای بنیادی غیر خویشاوند مرکز سپاس نگهداری می شود تا هر زمان که  بیمارستانها اعلام نیاز کنند از میان این بانک اطلاعاتی اهدا کنندگان جستجو و انطباق پذیری صورت گیرد.
دکتر سالک مقدم پیوند سلول بنیادی اشکان کاظمی را، سی و هشتمین مورد پیوند از میان داوطلبان مرکز سپاس اعلام کرد و خطاب به این اهدا کننده گفت: خوشحالیم که با سخاوت و ایثار خود به کودک بیمار زندگی و به خانواده بیمار شادی و آرامش هدیه کردید. این یک حرکت بسیار ارزشمند است و خداوند در قرآن کریم نجات جان یک فرد را با نجات همه جامعه برابر می داند زیرا این فرهنگ نجات بخش وقتی نهادینه شود، ثمرات بزرگی در پی دارد.
وی ضمن تقدیر و تشکر از این کار خداپسندانه برای این اهدا کننده و خانواده او آرزوی سلامتی و سعادت کرد.
دکتررضا گلستانی رئیس مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز و خون بند ناف نیز با ارائه گزارشی از وضعیت بیمار ۱۰ ساله نیازمند پیوند، که در مرکز طبی کودکان تحت معالجه قرار گرفته بود گفت: طی ۶ ماهی که پیگیر پرونده این بیمار بودیم اهدا کننده، اشکان کاظمی به خوبی با ما همکاری کرد تا فرایند اهدای سلول های بنیادی و پیوند به کودک بیمار با موفقیت صورت گیرد.
وی افزود: اشکان کاظمی ۱۳ بار سابقه اهدای خون دارد و گروه خونی او B+ است و آزمایش سازگاری بافتی وی و کودک بیمار دربالا ترین سطح بود که می تواند در موفقیت پیوند موثر واقع شود.
دکتر گلستانی گفت: در سال جاری موفق به پذیره نویسی ۳ هزار و ۸۵۸ داوطلب در مرکز سپاس شده ایم و اشکان کاظمی اولین مورد انطباق یافته در سال جاری بود.
دکتر شهین شریفی مدیرکل دفتر خدمات تخصصی و فناوری های نوین خون و فراورده های خون نیز ضمن قدردانی و تشکر از این اهدا کننده گفت: اهدا کنندگان خون و سلولهای بنیادی از برترین خیرین هستند که شکر سلامتی خود را با اهدای بخشی از وجودشان به بیماران به جای می آورند و من به حال اهدا کننده ای که می تواند ناجی جان یک کودک باشد غبطه می خورم.با اهدا کننده سلول بنیادی، درحال و هوای کربلا
اشکان کاظمی اهدا کننده سلولهای بنیادی خونساز غیر خویشاوند که برای نجات جان کودک بیمار آستین بالا زده است خود پدر یک فرزند است و چشم انتظار است تا برای دومین بار طعم شیرین پدر شدن را بچشد. او که از اهدا کنندگان مستمر است از طریق بروشورهای سلولهای بنیادی در مرکز اهدای خون با این فرایند آشنا شده است و در این مورد می گوید: وقتی با من تماس گرفتند و گفتند که یک کودک به سلولهای بنیادی من نیاز دارد درمورد این فرایند اطلاعات کافی به من داده شد و من برای نجات جان این کودک تردیدی به خود راه ندادم. این کودک نیز مثل فرزند خودم است و وظیفه داشتم برای زنده ماندنش تلاش کنم.
وی از همراهی و همکاری و پاسخگویی همکاران مرکز سپاس و بیمارستان تشکر می کند و در مورد واکنش همسرش می گوید: اول کمی ترس داشت ولی او که خود پرستار است بعد از کسب اطلاعات در مورد این فرایند و مشورت با پزشک از این کار من حمایت کرد و الان خودش هم مایل است اهدا کننده خون بند ناف باشد.
وقتی در مورد حس و حال این کار از این اهدا کننده می پرسم موجی از احساس درگلویش بغض می شود و می گوید نمی توانم بگویم گریه ام می گیرد. از او می خواهم این حال و هوا را به حس دیگری که تجربه کرده است تشبیه کند و او با همان بغض و اشکهایی که می رود سرریز شود می گوید: حال و هوای سفر کربلا را داشت.
با بغضی که از عظمت این کار خداپسندانه به همه سرایت کرده است، معاون فنی و فناوری های نوین دکتر سالک و دکتر گلستانی از این اهدا کننده شریف سپاسگزاری و لوح تقدیر و هدیه ای به رسم یادبود، تقدیم وی می کنند.