مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفتد تعاملات گردشگری و فرهنگی میان یوکسک‌اوا ترکیه و ارومیه تقویت می‌شود.

به گزارش گویای صنعت،مرتضی صفری ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ در دیدار با هئیت تجاری و گردشگری یوکسک‌اوا ترکیه اظهار کرد: در دولت سیزدهم گام‌های بزرگی برای توسعه گردشگری با اولویت تقویت ارتباطات با کشورهای همسایه انجام شد که لغو روادید با ۳۵ کشور خارجی از جمله این اقدامات هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود: در سفر استاندار آذربایجان غربی و هیئت همراه به وان ترکیه نیز توافقات خوبی برای توسعه گردشگری بین دو کشور انجام شد و افزایش این رفت‌وآمدها بین دو کشور نیز زمینه‌ساز توسعه گردشگری است.

او بیان کرد: هر چقدر جلسات و دیدارهای بین مسئولان دو کشور بیشتر شود برخی مشکلات موجود بر سر راه توسعه گردشگری نیز حل خواهد شد آنچنان که در جلسات قبلی مدیران تورهای گردشگری ترکیه در سفر به ارومیه به طولانی شدن روند بروکراسی اداری در گمرگات استان اشاره کردند که با پیگیری استاندار برخی از آنها حل شده و امید است سایر مشکلات نیز برطرف شود تا شاهد افزایش تعداد مسافران ترکیه و مدت ماندگاری آنها در آذربایجان غربی باشیم.

صفری با اشاره به ظرفیت‌های تاریخی، گردشگری و فرهنگی آذربایجان غربی ادامه داد: این استان با دارا بودن ۱۸۰۹ اثر ثبت ملی و پنج اثر ثبت جهانی قره‌کلیسا چالدران، کلیسای زورزور ماکو، تخت سلیمان تکاب، آیین مذهبی بادراک، و کاروان‌سرای شاه‌عباسی خوی از جمله استان‌های غنی ایران است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی تصریح کرد: همچنین آذربایجان غربی با داشتن طبیعت بکر، آبشارها، چشمه‌های آب گرم، جنگل‌ها و … ظرفیت بالایی برای جذب گردشگری طبیعت دارد.

او با اشاره به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان خاطرنشان کرد: در حال حاضر چندین پروژه گردشگری و اقامتی از جمله ۱۱ هتل در سطح استان دد حال احداث است که با بهره‌برداری از آنها دو بیش از هزار تخت به تعداد تخت‌های اقامتی آذربایجان غربی افزوده می‌شود.

صفری با بیان مرز سرو ارومیه نزدیک‌ترین مسیر به یوکسک‌اوا است، گفت: با تقویت ارتباطات سالانه مسافران زیادی از مرز سرو به ترکیه رفت‌وآمد خواهند کرد که همین امر منجربه توسعه گردشگری در یوکسک‌اوا و ارومیه خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی اظهار کرد: علاوه بر تقویت زیرساخت‌های سفر زمینی بین ارومیه و یوکسک‌اوا، می‌توان خط هوایی بین این دو شهر راه‌اندازی کرد چرا که هر دوی این شهرها دارای یک فرودگاه بین‌المللی هستند که ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری است.

ایران بهشت گردشگری دنیا است

صالح اوزدمیر رئیس اتاق بازرگانی و صنایع یوکسک‌اوا ترکیه نیز در این دیدار ضمن تشکر از مهمان‌نوازی مردم آذربایجان غربی گفت: یوکسک‌اوا دارای ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی خوبی بوده و در سال‌های اخیر اقدامات مهمی برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری آن انجام شده است.

او خاطرنشان کرد: فرودگاه یوکسک آوا یک ظرفیت بی‌نظیر است که در صورت برقراری خط هوایی بین ارومیه و یوکسک‌اوا شاهد افزایش تعداد مسافران شده و در زمان نیز صرفه‌جویی خواهد شد که این امر نیز نیازمند برنامه‌ریزی است.

اوزدمیر تصریح کرد: متاسفانه برخلاف تبریز، تعداد پروازهای فرودگاه ارومیه به ترکیه خیلی کم است که پاسخگوی نیازهای گردشگری این شهر نیست اگر تعداد این پروازها افزایش یابد تورهای گردشگری ترکیه برای اقامت ارومیه را انتخاب کرده و این شهر تبدیل به یک کریدور مهم بین ترکیه و ایران خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع یوکسک‌اوا ترکیه با ابراز گله‌مندی از طولانی بودن بروکراسی اداری در مرز سرو خواستار حل این موضوع شد چرا که این امر موجب ناراحتی و فراری شدن گردشگران می‌شود.

او در پایان خاطرنشان کرد: ایران بهشت گردشگری دنیا است که در صورت حل شدن برخی مشکلات در پایانه‌های مرزی سالانه میلیون‌ها گردشگر می‌تواند از آن بازدید کنند.