نشست معاون گردشگری کشور با اعضای جامعه تورگردانان، جامعه گردشگری سلامت و سازمان توسعه تجارت برگزار شد.

به گزارش گویای صنعت، در این نشست که عصر امروز دوشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۲ در محل سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد، از تلاش‌های ابراهیم پورفرج رئیس سابق جامعه تورگردانان تجلیل و مصطفی شفیعی به‌عنوان رئیس جدید این جامعه به اعضا معرفی شد.

علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این نشست در سخنانی گفت: ما در این جلسه در خدمت تعدادی از اعضای جامعه تورگردانان، اعضای جامعه گردشگری سلامت و رئیس سازمان توسعه تجارت هستیم که هم‌افزایی و تقویت همکاری بین اعضا و تشکل‌ها می‌تواند به رشد صنعت گردشگری کمک کند.
او با بیان این که صنعت گردشگری یک صنعت فراسازمانی است، خاطرنشان کرد: برای رشد صنعت گردشگری نیازمند همکاری تمام بخش‌های جامعه و همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف هستیم.
معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی افزود: در این نشست فرصت خوبی است که یک بار دیکر اتفاقات سال گذشته را مرور کنیم. تفاهم‌نامه‌ای با سازمان توسعه تجارت منعقد شد. در حوزه سازمان توسعه تجارت موضوعات مهمی را پیگیری می‌کنیم که برخی از آن‌ها به نتیجه رسیده است.
شالبافیان خاطرنشان کرد: توجه به صنعت گردشگری نتایج بسیار خوبی را برای کشور به دنبال دارد که یکی از مهمترین نتایج آن در کنار ایجاد اشتغال و درآمدزایی، خنثی شدن تبلیغات منفی و مقابله با پروژه ایران‌هراسی است. تعدادی از فعالان بخش خصوصی گردشگری حتی با هزینه‌های شخصی خود در نمایشگاه‌های مختلف حضور یافتند و نقش مهمی را در مقابله با ایران‌هراسی ایفا کردند.
او در ادامه صحبت‌های خود ضمن قدردانی از تلاش‌های ابراهیم پورفرج در مدت مسئولیت در جامعه تورگردانان افزود: رشد و نمو حوزه گردشگری خصوصا در حوزه تشکل‌های گردشگری مرهون تلاش افراد حاضر در این تشکل‌هاست. آقای پورفرج در این مدت تلاش زیادی کرد و امیدواریم آقای شفیعی نیز این مسیر را به خوبی ادامه دهد.
معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به اهمیت تجلیل از چهره‌های برتر و پیشکسوتان حوزه گردشگری پرداخت و خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های خوبی که می‌توان در حوزه گردشگری انجام داد برگزاری همایش تجلیل از چهره‌های ماندگار گردشگری است که برنامه‌ریزی در این باره در حال انجام است.
سازمان توسعه تجارت در حوزه واردات تجهیزات تاسیسات گردشگری کمک کند
جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران کشور نیز در این نشست در سخنانی گفت:‌ یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کرد برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی است لذا سیاست ما این است که با همکاری بخش‌های مختلف این موضوع به صورت جدی دنبال شود.
او افزود: واردات تجهیزات هتل‌ها و تاسیسات گردشگری نیازمند توجه است چرا که برخی از تجهیزات در ایران تولید نمی‌شود و سازمان توسعه تجارت در این باره می‌تواند به ما کمک کند.
ابراهیم پورفرج رئیس سابق جامعه تورگردانان نیز در این نشست در سخنانی گفت: سازمان توسعه تجارت از سال ۸۴ با جامعه تورگردانان همکاری داشتند و خوشبختانه همکاری این سازمان با جامعه نتایج بسیار خوبی را به دنبال داشته است.
گردشگری می‌تواند پیشران حوزه صادرات باشد
مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت نیز در این نشست در سخنانی گفت: بدون در نظر گرفتن موضوعات و مفاهیمی مثل فرهنگ و هنر نمی‌توان در حوزه صادرات موفق بود. ما دارای پیشینه غنی فرهنگی هستیم که همین پیشینه به تنهایی می‌تواند پیشران حوزه صادرات باشد.
او افزود: ما آماده همکاری کامل با حوزه گردشگری هستیم و هر نوع سیاستگذاری که در معاونت گردشگری و تشکل‌های این حوزه انجام شود ما آماده اجرای این سیاستگذاری هستیم. دغدغه شخصی خود من نیز این حوزه است و اعتقاد دارم گردشگری با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند پیشران صادرات نیز باشد.
در این نشست همچنین تعدادی از حاضران به بیان نظر و دیدگاه خود پرداختند.
تسهیل برای حضور بخش خصوصی در نمایشگاه‌های خارجی، توجه به نقش حوزه گردشگری به‌عنوان صادرات نامرئی، توجه به حوزه گردشگری در بخش جوایز صادراتی، تقویت تعامل و همکاری بین فعالان بخش خصوصی گردشگری ایران و سایر کشورها، حضور در بازارهای بین‌المللی، حضور در کمیسیون‌های مشترک اقتصادی و … از مهمترین موضوعاتی بود که از سوی بخش خصوصی مطرح شد.