قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی جزئیات فعالیت موزه‌ها، بناهای تاریخی و پایگاه‌های میراث‌ملی و جهانی در نوروز ۱۴۰۳ را اعلام کرد.

به گزارش گویای صنعت، علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی در مراسم «به استقبال نوروز و ماه مبارک رمضان» که امروز (پنجشنبه دهم اسفندماه) در آمفی تئاتر این وزارتخانه برگزار شد با اشاره به انتخابات پیش‌رو، ضمن عرض خداقوت به مدیرانی که در این عرصه فعال هستند، بر مشارکت هرچه بیشتر در این عرصه تاکید کرد.
قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: شرکت در انتخابات و گزینش کاندیداهای اصلح، بهترین روش اصلاح حکمرانی و برطرف کردن اشکالات ساختاری و مدیریتی کشور است. صندوق رأی قانونی‌ترین و مدنی‌ترین شیوه ابراز عقیده و اظهار نظر شهروندان در مدیریت  کشور است.
وی ادامه داد: باید حال جامعه را خوب کرد و فضای انفتاح را به جای انقباض در مدیریت و حکمرانی حاکم کرد. باید بدانیم مردم‌سالاری دینی یعنی آنکه امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر فقید انقلاب فرمود که «میزان رای ملت است».
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اگر بناست اعتماد عمومی جلب شود، مردم باید به وضوح مشاهده کنند نتایج آرای آنها در حکمرانی مدخلیت دارد.
قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور گفت: فردا (جمعه یازدهم اسفند) روز انتخابات است. هر آنچه را نمی‌خواهیم و هر آنچه را که می‌خواهیم، با رای من و شما ایجاد می‌شود. به قدرت رأی خود باور داشته باشیم.
اماکن منتخب میراثی هنگام سال تحویل باز هستند
دارابی در بخش دیگری از این مراسم گفت: در مراسم به استقبال نوروز که امسال سومین دوره آن است، برنامه‌های سال گذشته را آسیب‌شناسی و برای سال آتی برنامه‌ریزی می‌کنیم.
وی به ثبت جهانی نوروز در سال ۱۳۸۸ و ثبت جهانی «افطاری و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی وابسته به آن» در آذرماه سال جاری اشاره کرد و آن را اتفاقی بزرگ ‌دانست که باید در ایام نوروز، برنامه‌های ویژه‌ای برایش تدارک دیده شود.
دارابی در ارتباط با ساعت کار مجموعه‌های تاریخی با بیان اینکه دستورالعمل جامعی تبیین شده است، ادامه داد: ویژه‌برنامه‌های نوروزی از ۲۴ اسفند آغاز می‌شود و تا نیمه فروردین ۱۴۰۳ ادامه دارد. در این ایام از ۱۰ تا ۲۱ میزبان بازدیدکنندگان هستیم.
قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی افزود: ۸۲۹ موزه فعال در کشور داریم که ۲۸۶ موزه، زیر نظر وزارتخانه هستند. همچنین با توجه به ۵۴ کاروانسرایی که امسال ثبت جهانی شد، تعداد سایت‌های جهانی در سراسر کشور به ۱۰۷ سایت رسیده که همراه پایگاه‌های ملی و محوطه‌های تاریخی در ایام نوروز به گردشگران خدمات می‌دهند.
وی ادامه داد: همچنین اماکن منتخب که امکان برگزاری مراسم تحویل سال را دارند، در نخستین روز سال جدید از ساعت ۴:۳۰ صبح به مردم خدمات ارائه می‌دهند.
به گفته دارابی، در «شب‌های قدر» ساعت بازدید اماکن تاریخی، موزه‌ها و پایگاه‌های ملی و جهانی از ۱۰ صبح تا ۱۷ است.
او به تصویب و ابلاغ ارزشیابی هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی و میراث داران تمدنی در شورابی عالی انقلاب فرهنکی اشاره کرد و افزود: در نوروز ۱۴۰۲ در سراسر کشور ۱۴۰۰ بازارچه صنایع‌ستی دایر شد و این رویه برای نوروز سال ۱۴۰۳ هم در دستور کار قرار دارد.
استفاده از ظرفیت همیاران میراث‌فرهنگی و انجمن خیرین میراث‌فرهنگی، توجه به روایتگری و جهاد تبیین، درختکاری در محوطه پایگاه‌های میراث‌فرهنگی و تدارک مکان‌هایی برای صرف غذای افراد دارای عذر شرعی از دیگر نکات مطرح شده از سوی دارابی در این مراسم بود.