رئیس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: با آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده و تسهیلات صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی می‌شود عرضه ارز در مقابل تقاضا بیشتر شود و با رویکرد دیپلماسی اقتصادی که ایران در پیش گرفته است، آتیه خوبی در حوزه اقتصاد و درآمدهای ارزی خواهیم داشت.

به گزارش  گویای صنعت به نقل از فارس، یحیی آل اسحاق  درباره آخرین وضعیت آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده کشورمان، اظهار داشت: حدود ۱۰ میلیارد تومان از پول‌های بلوکه‌شده ما در کشور عراق بلوکه بود که از این مقدار ۲٫۷ میلیارد دلار آزاد شد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق اظهار داشت: با توجه به صادرات گاز و برق ایران به عراق، معمولا میزان پول‌های بلوکه شده ایران نزد عراق تغییر می‌کند اما به‌طور متوسط معمولا همان مقدار ۱۰ میلیارد دلار نزد این کشور بلوکه است.  

وی افزود: در رابطه با آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده ایران از کره جنوبی نیز مذاکراتی انجام شده است و به زودی بخشی از این پول‌ها نیز آزاد می‌شود. 

آل‌اسحاق بیان داشت: به غیر از مقادیر عنوان شده، ۴ میلیارد دلار از پول‌های ایران نزد سایر کشورها بلوکه است. 

وی با اشاره به انجام توافقاتی برای برداشت ۶٫۷ تسهیلات از صندوق بین‌المللی پول، اظهار داشت: با آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده و تسهیلات صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی می‌شود عرضه ارز در مقابل تقاضا بیشتر شود.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق افزود: در مجموع با اتفاقات صورت گرفته و رویکرد دیپلماسی اقتصادی که ایران در پیش گرفته است، پیش‌بینی می‌شود آتیه خوبی در حوزه اقتصاد و درآمدهای ارزی داشته باشیم.

وی افزود: با اقدامات انجام شده در حوزه تجارت خارجی نیز درآمدهای کشور افزایش خواهد یافت و درآمدهای غیرنفتی بیشتر می‌شود و با شرایط بهتری نفت کشورمان به فروش رود.

وی اظهار داشت: بنابراین در مجموع اتفاقات صورت گرفته پیش‌بینی می‌شود آتیه خوبی در حوزه اقتصاد و درآمدهای ارزی داشته باشیم.

* ایران به‌زودی عضو بریکس می‌شود

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه به‌زودی ایران عضو بریکس می‌شود، گفت: آثار مثبت دیپلماسی همه جانبه‌ای که جمهوری اسلامی ایران در حوزه اقتصادی شروع کرده در حال نمایان شدن است.

وی اظهار داشت: ایران و عربستان مذاکراتی را انجام دادند که در نتیجه آن سفارتخانه‌ها و کنسول‌گری دو کشور باز شد و با کشورهای همسایه نیز تعاملاتی آغاز شده است.

آل‌اسحاق افزود: با توجه به سیاست‌های وزارت اقتصاد، سیاست‌های پولی و ارزی و مجموعه همدلی که بین تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در کشور وجود دارد، فضای امید در کشور ایجاد شده و لذا آن فضای روانی که در انتظار افزایش نرخ ارز و دلار بود در حال فروکش کردن است.

به گزارش فارس، بعد از خروج  آمریکا از برجام بخشی از پول‌های صادرات گاز و نفت ایران که حدود ۲۱ میلیارد‌ دلار است در کشورهای مختلف از جمله عراق بلوکه شد که با روی کار آمدن دولت سیزدهم، وصول مطالبات نفتی و گازی در کنار افزایش صادرات نفت و گاز مورد توجه قرار گرفته است.