مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در جریان بازدید از شرکت ماشین‌سازی اراک با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از تولید، اقتصاد دانش بنیان و تقویت اقتصاد مقاومتی گفت: تعالی و شکوفایی و همه پیشرفت‌‌های این شرکت و همچنین اقتصاد کشور، حاصل رشد و پویایی فکر، گسترش اندیشه ‌ورزی و تلاش زحمت‌کشانی است که در راه کسب روزی حلال همت می‌گمارند و به ثروت‌آفرینی برای فرهنگیان و شکوفایی اقتصاد کشور کمک می‌کنند.

به گزارش  گویای صنعت، دکتر حمیدرضا نجف‌پورکردی در جمع مدیران و کارگران شرکت ماشین‌سازی اراک با تاکید بر فرموده نبی مکرم اسلام پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام خمینی (ره) که حاضر شدن در جمع زحمتکش‌ترین قشر جامعه توفیق می‌خواهد، افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان متعلق به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فرهنگی است که به طور کاملا اختیاری عضو این صندوق شدند و طبق قانون ماهیانه درصدی از حقوقشان را به این موسسه واریز می‌کنند و به همان میزان دولت نیز مکلف به پرداخت است.
وی با تاکید بر ضرورت طرح‌‌ریزی عاقلانه برای پیشبرد ماموریت تحول و تعالی عملکرد شرکت ماشین‌سازی اراک و توجه عملی به جایگاه این شرکت، گفت: این شرکت باید در زنجیره ارزش مجموعه عظیم صندوق ذخیره فرهنگیان، هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه آن نقش استراتژیک داشته باشد و نگاه غیراستراتژیک به چنین مجموعه عظیم با کارکردهایش خطای راهبری تلقی می‌شود.
مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اعلام اینکه اکشن پلن‌ها و جهت‌گیری‌های کلانی در راستای تعالی جایگاه ماشین‌سازی اراک تصویب و ابلاغ شده است، گفت: چرایی عدم توسعه این شرکت از باب نگاه عالمانه به مساله است نه زیر سوال بردن زحمات گذشتگان که در حال حاضر شاهدیم ارزش بازار سهام از یک درجه متعالی به درجه نازلی نزول کند و این اتفاق نامبارک حاصل ضعف اقدام و مولفه‌های گوناگون محیطی از دوران گذشته است.
وی با بیان اینکه این سومین باری است که طی یکسال اخیر از ماشین‌سازی اراک بازدید می‌کنم، گفت: شناسایی چالش‌های این شرکت و راهکارهای برون رفت و تعالی از اهداف این سفرهاست و دوباره تاکید می‌کنم که نگاه عملی به حمایت از ماشین‌سازی اراک در دستور کار صندوق ذخیره بوده و هست و به این اعتبار تمامی شرکت‌ها موسسه به طور ویژه پتروشیمی‌ها مکلف هستند همه سرویس‌ها و خدمات را از ماشین‌سازی اراک دریافت کنند.
دکتر نجف‌پور کردی افزود: ساخت و نصب بزرگترین برج فرآیندی پتروشیمی کشور برای پتروشیمی مهر پتروکیمیا برای اولین بار در ایران با جدیدترین تکنولوژی و به صورت ساخت صفر تا صد بر اساس استانداردهای بین‌المللی و همچنین نصب اولین راکتور فوق سنگین ۲۴۰ تنی تولیدگاز سنتز ساخت ایران در پتروشیمی دنا یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های تولید متانول کشور از جمله تعامل ماشین‌سازی اراک با هلدینگ پتروفرهنگ است که این امر بیانگر ظرفیت و قابلیت ماشین‌سازی است در راستای جلوگیری از خروج ارز از کشور است.
مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در پایان با بیان اینکه تغییر همواره باید سرلوحه کار ما باشد اما تغییر عاقلانه، مدبرانه و هوشمندانه، تصریح کرد: باید از مدل‌های سنتی قبلی عبور کنیم و بر پایه دانش روز عمل کنیم و برای تغییر نیاز به آگاهی و تجربه داریم. بنابراین همه ما باید عامل تغییر در حوزه تولید، بهبود دانش، جانشین‌پروری، نظام ساختاری و بهبود وضعیت شرکت باشیم و کارگران و کارکنان نقش محوری در تعالی این سیستم دارند.
وی با بیان اینکه وجوه صندوق از دو محل واریزی عزیزان فرهنگی و فعالیت‌های اقتصادی موسسه تعریف شده است، تصریح کرد: ره‌آورد فعالیت‌های اقتصادی صندوق برای اعضای محترم فرهنگی این است که بعد از بازنشستگی به ارتقای معیشت و رفاه او کمک کند. بنابراین هدف نهایی این موسسه و تلاش این مجموعه عظیم در همین جمله خلاصه می‌شود: «ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان عضو پس از بازنشستگی».
مدیرعامل و عضو هیات مدیره موسسه با تشکر و قدردانی از تلاش گذشتگان که با هر کم و کاستی چه به لحاظ نیت و چه در عمل صندوق را به چنین جایگاهی رساندند، با اشاره به اینکه صندوق دارای چهار هلدینگ اصلی و ۶۶ شرکت تابعه و وابسته است اظهار داشت ۵۶ درصد پرتفوی موسسه در حوزه پتروشیمی در هلدینگ عظیم پتروفرهنگ فعالیت دارد و پرتفوی بورسی و غیربورسی بزرگی نیز در هلدینگ سرمایه‌گذاری فرهنگیان در کنار هلدینگ ساختمانی معلم که علاوه بر سرمایه‌گذاری در این حوزه، تامین مسکن فرهنگیان را نیز عهده‌دار است. همچنین هلدینگ تدبیرگران اطلس در حوزه ارائه خدمات راهبردی در شان معلم از اهم سرمایه‌گذاری‌های این موسسه به شمار می‌رود.
وی تامین تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی آموزش و پرورش، ارائه خدمات در حوزه گردشگری، ارائه خدمات هواپیمایی ویژه فرهنگیان، ارائه تسهیلات خرید کالا و … را بخشی از فعالیت‌های هلدینگ تدبیرگران اطلس عنوان کرد و گفت: همانگونه که مستحضرید هدف غایی صندوق در پایان دوره خدمت معلم و پس از بازنشستگی است اما بخشی از فعالیت‌ها و خدمات صندوق معطوف به ارائه خدمات به اعضا در حین خدمت است.
مدیرعامل و عضو هیات مدیره موسسه با تاکید بر اهمیت و جایگاه صندوق و طرح این پرسش که معلم کیست، تصریح کرد: به فرموده امام، انبیاء می‌فرمایند که معلمی شغل انبیایی است و معلم نقش محوری و انبیایی در ساخت جامعه دارد و به مانند شمعی وجود خود را می‌سوزاند تا به جامعه نورانیت ببخشد.
دکتر نجف‌پور کردی با بیان اینکه تمامی ما به عنوان خدمتگزاران فرهنگیان جایگاه خطیری داریم، گفت: معلمان ذیحق هستند و افرادی مثل بنده حقیر و عزیزانی مثل شما به آنان خدمت می‌کنیم تا ما هم به گونه‌ای در نقش تربیتی جامعه با معلمان عزیز همراهی کنیم. بنابراین باید جایگاه خودمان را در این قطعات پازل بدانیم زیرا هدف ما افزایش عزت نفس به عنوان یک جوهره زیبا در کشور امام زمان است.
وی با بیان اینکه ماموریت بعدی ما در عرصه اقتصادی است، گفت: دشمن و استکبار جهانی از اول انقلاب تاکنون تحریم ناجوانمردانه و ظالمانه علیه ایران را روا داشته‌اند و اخیرا در این دو دهه بر آن افزوده‌اند.
مدیرعامل موسسه با بیان اینکه بن پایه اقتصاد دنیا در تولید است، گفت: نقش کلیدی و محوری شما که در ماشین‌سازی اراک این شرکت عظیم در کشور و منطقه فعالیت می‌کنید علاوه بر حمایت از معلم و ساخت جامعه به معنای تربیتی و فرهنگی، نقش ساخت اقتصادی جامعه با تولید است.
دکتر نجف‌پور کردی افزود: هر کدام از ما اگر از بٌعد اهمیت واقف و عالم نباشیم و اقدام عالمانه و مجاهدانه نکنیم بر این نقش تربیتی و زیرساختی جامعه لطمه وارد می‌کنیم و هر جا که زیبا عمل می‌کنیم و زیبایی در این لوح عالم می‌آفرینیم نورانیت ایجاد می‌کنیم حال باید دید ما چه نقشی در این نورانیت داریم.