با توجه به منویات مقام معظم رهبری ولی مطلقه فقیه امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، اقتصاد آموزش وپرورش و معیشت معلمین یکی از الزامات حوزه مدیریتی کشوری باید باشد و هزینه در زمینه آموزش و پرورش باعث تولید ارزش افزوده می‌شود.

به گزارش گویای صنعت، نوکنده منتخب فرهنگیان استان مازندران یادداشتی ارسال کرد،

متن یادداشت از این قرار است:
با توجه به منویات مقام معظم رهبری ولی مطلقه فقیه امام خامنه‌ای (مدظله العالی)، اقتصاد آموزش وپرورش و معیشت معلمین یکی از الزامات حوزه مدیریتی کشوری باید باشد و هزینه در زمینه آموزش و پرورش باعث تولید ارزش افزوده می‌شود. به همین منظور طبق کلام صریح رهبری که به مثابه بخشنامه‌ای لازم الاجرا می‌باشد صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ۱۳۷۴ با هدف بهبود اقتصاد این جامعه انسان‌ساز تاسیس گردید.
در طول سالیان گذشته صندوق فعالیت‌های متعددی در حوزه اقتصادی کشوری داشته اما آن‌چیزی که در دوره‌های گذشته در حوزه سهم اعضای محترم مغفول مانده بود، بحث ارزش مالکانه بوده است؛ یعنی سهم عضو از خالص ارزش دارایی صندوق نادیده گرفته می‌شد اما پس از آغاز مسئولیت دکتر نجف‌پور به عنوان مدیرعامل صندوق ذخیره و تلاش نمایندگان صندوق در استان‌ها، این وضعیت تغییر کرد و سهم و حق فرهنگیان محترم در قالب طرح ارزش مالکانه دیده شد.
دکتر نجف‌پور پس از تلاش‌های جهادی در زمینه بازگشت مطالبه فرهنگیان بر میز تصمیم‌گیری صندوق و وزارت آموزش و پرورش در اقدامی شایسته آقای محمد حسن صدقی را به عنوان عضو و دبیر کمیته عالی ارزش مالکانه منصوب نمودند. این انتصاب دارای برجستگی‌های فراوانی است؛ اول اینکه معلم بودن ایشان باعث درک صحیح از فضای معلمی خواهد بود و تجربه ایشان باعث به کارگیری صحیح مدیریتی در تصمیمات کلان برای همه فرهنگیان می‌باشد. دوم اینکه تخصصی که در زمینه اقتصاد فرهنگیان دارند باعث کمک به این کمیته در حوزه تخصصی اقتصادی و علم محور بودن می‌باشد. سوم متعهد بودن ایشان است که گواه آن بیش از سی سال تجربه گرانسنگ در حوزه تربیت و آموزش و راضی بودن آحاد جامعه فرهنگیان استان خراسان رضوی می‌باشد. چهارم مطالبه‌گر بودن ایشان است که بارها در جلسات متعدد از ایشان دیده‌ایم که نسبت به سپرده همکاران دلسوزی داشته‌اند و در نهایت، پنجم، بهره‌گیری ایشان از تجربه همه معلمان و در ارتباط بودنشان با نمایندگان دیگر استان‌ها در صندوق ذخیره می‌باشد. همه‌ی این عوامل نشان می‌دهد انتصاب ایشان باعث رشد و به ثمر رسیدن طرح ارزش مالکانه می‌باشد.
از سوی دیگر این اتفاق نشان از مدیریت علمی و جهادی دکتر نجف‌پو ردارد زیرا عالمان و نظریه‌پردازان عرصه مدیریت ۱۲ اصل مدیر موفق را شامل شفافیت، توانایی عالی در برقراری ارتباط، مهارت گوش دادن، تشویق کار گروهی، ثبات و قابلیت اطمینان، قابل اعتماد بودن، مشارکت دادن کارکنان در تعیین اهداف، تصمیم‌گیری و مسئولیت‌پذیری، هوش هیجانی، پاداش‌دهی به تلاش‌های کارکنان، آمادگی برای تغییر، مهارت حل تعارض (به جای اجتناب از تعارض)، توانمندسازی و ایجاد انگیزه در تیم خود می‌دانند.
یکی از بزرگترین معضلات و مطالبات فرهنگیان در قبال صندوق، عدم شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی بود که پس از انتصاب یک مدیر جهادی، شفافیت در همه‌ی امور اقتصادی نمایان است که می‌توان به انعکاس همه فعالیت‌ها در سایت شرکت و دعوت از نمایندگان صندوق از سراسر کشور و بازگو کردن همه‌ی فعالیت‌های اقتصادی به نمایندگان و فرهنگیان می‌باشد.
یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت دکتر نجف‌پور داشتن ارتباط قوی با حوزه‌های اقتصادی کشور می‌باشد که این ارتباط منبعث از تجربه مدیریتی ایشان در مدیر عاملی بانک قوامین، هیات مدیره شرکت بازرگانی پرتو نور، هیات سرپرستی موسسه اعتباری نور و دیگر تجربه‌های مدیریتی است؛ اما مشارکت دادن کارکنان و اعضای اصلی صندوق در تعیین اهداف و سیاست‌ها، باعث اعتمادسازی اعضا نسبت به فعالیت‌های موسسه می‌شود. نتیجه این رویکرد، دستیابی به سود خالص ۳۲ هزار میلیارد ریالی در حوزه هلدینگ سرمایه‌گذاری فرهنگیان، تدوین طرح اقدام جهادی تامین مسکن در هلدینگ ساختمانی معلم و چندین دستاورد اقتصادی دیگر است که با مدیریت همگانی این بازه زمانی به کمتر از یکسال تقلیل پیدا کرده است.
فرانک کرین نویسنده مشهور آمریکایی معتقد است تیمی که در آن رنگ اعتماد وجود نداشته‌ باشد، به معنای واقعی تیم نیست، بلکه صرفا گروهی از افراد را گرد هم می‌آورند که با هم کار مشترکی را انجام می‌دهند؛ در نتیجه، این گروه احتمالا پیشرفت چشم‌گیری نخواهند داشت. این جمله کنه اهمیت اعتمادسازی را در هر مجموعه‌ای از جمله صندوق ذخیره فرهنگیان نشان می‌دهد. آن چیزی که باعث اعتمادسازی یک مجموعه می‌شود حس حضورشان در مجموعه می‌باشد و اینکه بدانند نظر و ایده‌شان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دکتر نجف‌پور با بهره‌گیری از علوم مدیریتی و تجربیاتی که در حوزه مجموعه‌داری دارند به درستی به جهت اعتمادسازی اعضا از خود اعضا در حوزه‌های مدیریتی بهره جسته است به طوری که امروز ۴۵ درصد مدیران صندوق از خود اعضا و فرهنگیان محترم می‌باشند. در کنار این بهره‌گیری‌های مستقیم، به صورت غیر مستقیم به وسیله استفاده و حضور نمایندگان صندوق در جلسات مختلف باعث اعتمادسازی و اطمینان خاطر اعضا در دوره مدیریت جدید شده است که نتیجه این اعتماد، افزایش اعضای جدید و چابک‌سازی امور خواهد بود.