فخاری گفت: فرهنگ سازی در موضوع آب مهم است و حتی می توان بروشورهایی به در خانه ها ببریم تا مصرف صحیح آب را به مردم گوشزد کنیم.

به گزارش گویای صنعت، حسن حقیقی مدیرعامل آبفای منطقه ۶ تهران در  مراسم فاز اول عملیاتی آبرسانی به چند روستای شهرستان ری که با حضور علیرضا فخاری استاندار تهران صورت گرفت، گفت: طرح آبرسانی به پنج روستای شهرستان ری کلنگ زنی شد و ظرف ۴ ماه قرار است مشکلات آب شرب این روستاها با ۳۹۰۰ متر لوله گذاری حل می شود.

وی خاطرنشان کرد: روستاهای قاسم آباد تهرانی، کریم آباد، عباس آباد علاقبند، علی آباد قیصریه و گلتپه کبیر روستاهایی هستند که از این نعمت بهره مند می شوند.

محسن اردکانی مدیرعامل آبفای استان تهران هم در این مراسم گفت: طی ۵۰ سال اخیر میزان آب شرب به کمترین حد خود رسیده است.

وی ادامه داد: ۳۰ میلیون متر مکعب نسبت به پارسال حجم آب کمتر شده اما ظرفیت تصفیه خانه ششم را داریم افزایش می دهیم تا جبران کمبودها شود.

اردکانی اظهارداشت:۲۵۰ لیتر مصرف آب شرب هر تهرانی در روز است که از تمام کشورهای ننطقه بیشتر است و اگر ۱۰ درصد هم صرفه جویی کنیم مشکلات بشیار کمتر می شود.

وی خاطرنشان کرد: مردم همراهی کنند تا خشکسالی با مصرف صحیح آب شرب مدیریت شود.

اردکانی اظهارداشت: پروژه امروز هم بر این مبناست که همان کیفست آبی که به شهر می دهیم به روستا ارائه کنیم.

 

علیرضا فخاری استاندار تهران هم این پروژه را بسیار مناسب دانست و گفت: آب مایه حیات است و امروز به عنوان کالای راهبردی محسوب می شود؛ میانگین ۲۵۰ لیتر مصرف آب شرب توسط شهروندان یک فاجعه است چراکه اگر آمار را به حد نرمال نرسانیم برای قطره ای آب باید فرسنگ ها راه برویم.

وی افزود: آنچه که ما توان داریم پشت سدها نگه داریم همان هایی است که می بینید و مناطقی مثل دماوند و شمیرانات با کم آبی مواجه هستیم.

فخاری ادامه داد: آبرسانی به روستاها و بازگشت مردم به روستاها مهم است و باید برای آن ظرفیت سازی کرد؛ نظام آب و فاضلاب ما فرسوده و کهنه است و بخشی که در سدها هدر می رود حتی به شمار نمی آید.

وی ادامه داد: فرهنگ سازی در موضوع آب مهم است و حتی می توان بروشورهایی به در خانه ها ببریم تا مصرف صحیح آب را به مردم گوشزد کنیم.

فخاری  گفت: باید کنتور آب آپارتمان ها هم جدا شود تا میزان مصرف خانوارها مشخص شود و این گونه نباشد که برخی از این میزان آب سواستفاده کنند.

استاندار تهران از ساعات اولیه صبح امروز مهمان قبله تهران بود و در این سفر یک روزه بازدید و افتتاح دفتر بیمه سلامت شهرستان ری، بازدید از ۴ کارخانه دانش بنیان در شهرک صنعتی شمس آباد، بازدید از روند اجرای پروژه کمربندی دوم، میدان غنی آباد و پل فیروزآباد، ایستگاه پایگاه اورژانس جاده ای خاورشهر، خشت گذاری مدرسه متوسطه اول باقرالعلوم و کلنگ زنی پروژه خط انتقال آب روستایی روستاهای بخش مرکزی و قلعه‌نو را در دستور کار خود قرار داد.