قطعا همه خبرنگاران و اهالی رسانه فیلم زودیاک اثر ماندگار دیوید فینچر که برگرفته از پرونده واقعی پلیسی - جنایی بود را به‌یاد دارند؛ اطلاعات جسته و گریخته‌ و شایعاتی که رسانه‌ها تا قبل از دستگیری زودیاک منتشر می‌کردند بیشتر از آن که اطلاعات به جامعه مخاطب تزریق کند و احساس امنیت را به مردم بازگرداند؛روند جنایت را برای قاتل سریالی و جنایت‌های هولناک و بی عیب و نقص بعدی کمک می‌کرد.

به گزارش گویای صنعت، قطعا همه خبرنگاران و اهالی رسانه فیلم زودیاک اثر ماندگار دیوید فینچر که برگرفته از پرونده واقعی پلیسی – جنایی بود را به‌یاد دارند؛ اطلاعات جسته و گریخته‌ و شایعاتی که رسانه‌ها تا قبل از دستگیری زودیاک منتشر می‌کردند بیشتر از آن که اطلاعات به جامعه مخاطب تزریق کند و احساس امنیت را به مردم بازگرداند؛روند جنایت را برای قاتل سریالی و جنایت‌های هولناک و بی عیب و نقص بعدی کمک می‌کرد.
در روزهای اخیر که جامعه هنری به سوگ کارگردان شهیر و نامدار ایرانی و همسرش که به صورت دلخراشی به قتل رسیدند،نشسته بود، همه چشمها اخبار را برای یافتن تحقیقات پلیس در این زمینه جستجو می‌کردند؛ بدیهی است که این اخبار و جزئیات آن بسیار جذاب است اما در طرف مقابل، نشر آن به تبهکاران بیشتر کمک خواهد کرد تا پلیس.
پلیس با به‌کارگیری دانش تخصصی و حرفه‌ای کارآگاهان و استفاده از همه امکانات و ظرفیت‌ها سعی داشت این پرونده را که ابعاد ملی و بین المللی پیدا کرده بود رمز گشایی کند؛ اما هر بار شاهد انتشار خبر، تصویر و مطلب با ربط و بی ربطی بودیم( تشبیه شدن ماجرا به قتل های زنجیره ای، دست داشتن فامیل در جنایت،، چه افسران و مامورانی سر صحنه حضور داشتند و …) که شاید می توانست پرونده را به بیراهه برده و یا در روند آن اختلال ایجاد کند.
انتشار اخبار ضد و نقیض و اطلاعات با جزییات در رسانه‌ها تا جایی پیش رفت که حتی کارشناسان خبره پلیس دنیا در گفتگو با رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور، آن را خارج از عرف و کار حرفه ای پلیسی و قضایی عنوان کردند.
وقتی روزنامه، سایت، صفحات اجتماعی و … اقدام به گمانه زنی می‌کنند و یافته های غلط، نیمه درست و یا حتی به‌طور اتفاقی کاملا درست خود را منتشر می‌کند، عواقب آن نامعلوم است و نمی دانیم کدام گوشه از تحقیقات و بازجویی‌ها و روند پرونده را خدشه دار می‌کند.
هر چند حل پرونده ای با این ابعاد و ریزه کاری که با نقشه‌ی از پیش طراحی شده،صورت گرفت، در مدت زمان کوتاهی به سرانجام رسید؛ اما دیده، شنیده و چنین برداشت می شود که برخی می خواهند دستاورد پلیس را کوچک انگاری کنند ولی آگاهیم که پلیس را از همه طرف در منگنه قرار دادن، جز ضرر، منافعی برای هیچ فرد و نهاد و جامعه ای ندارد.
انتشار تصاویر افسر، بازپرس، نماینده قوه قضاییه و متهمان در برخی خبرگزاری‌ها حتی اگر با دستور مقام بالا دست قضایی هم بوده باشد، باز هم محل ایراد و اشکال است و به شائبه های بی مورد دامن زده و از اساس عملی غیرحرفه‌ای تلقی خواهد شد.