فرماندار شهرستان قدس در حاشیه بازدید از مرکز نگهداری ،درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر طلوع سبز رهایی گفت : هدف دولت سیزدهم بازتوانی افراد معتاد و بازگشت آنان به جامعه و انجام اشتغال است.

به گزارش گویای صنعت به نقل از برنا، وحید گلی کانی فرماندار شهرستان قدس در بازدید از مرکز اقامتی ، بهبود و بازتوانی افراد با اختلال  مصرف مواد مخدر اظهار داشت:  مرکز طلوع سبز رهایی یک کمپ ماده ۱۶ است که با پشتیبانی منابع دولتی ، معتادین متجاهری را که در سطح شهر هستند ، جمع آوری و در این محل با کمک دستگاه‌ها و نهادهای مختلف تحت نظارت قرار می دهد و نسبت به ترک این افراد اقدام می گردد.

وی با اشاره به اهداف شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در سطح ملی ، استانی و شهرستان عنوان کرد : یکی از مباحث مهم مطروحه موضوع اشتغال و بازتوانی این افراد و بازگشت آنها به جامعه است.

فرماندار شهرستان قدس افزود : در دولت سیزدهم بر اساس سیاست گذاری ها ، نهادهای حمایتی همچون بهزیستی و کمیته امداد امام(ره) وام هایی را در حوزه اشتغال در نظر گرفته اند که مامنی است تا بتوان با آموزش هایی که برای این افراد در محل کمپ ها و مراکز نگهداری انجام می شود ، از بسته های حمایتی در جهت وام های اشتغال پس از بهبودی و ترک مجموعه بهره گیری نمایند.

گلی کانی در خصوص مرکز طلوع سبز رهایی گفت : افرادی که در ایام ترک مواد هستند در این مرکز آموزش های لازم در زمینه خیاطی را فرا می گیرند و می توانند برای بحث اشتغال خود در آینده برنامه ریزی کنند.

وی اضافه کرد : منابع مالی نیز برای اشتغال آنان مشخص است ،اما تنها مشکلی که بر سر راه این افراد وجود دارد این است که معمولا از اسناد هویتی کمتری برخوردار هستند و یا فاقد آن هستند که آن نیز بعضا به جهت فرآیند زندگی اجتماعی آنها حاصل شده است .

وی ادامه داد : امروز در میت همکاران عزیز در ثبت احوال شهرستان به این مرکز آمدیم تا تمامی افرادی که از کد ملی یا شناسنامه برخوردار نیستند را از طریق مجموعه ثبت احوال ، شرایط لازم را مهیا کنیم تا بتوانند در بسترهای حمایتی که یکی از الزامات آن داشتن کد ملی و اسناد هویتی است قرار بگیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن بیش از ۵ میلیون نفر از طریق بیمه سلامت در کشور در دولت سیزدهم گفت : در شهرستان قدس از بهمن سال گذشته اداره بیمه سلامت راه اندازی شده و حدود ۳۰ هزار نفر از شهروندان عزیز تحت پوشش بیمه رایگان سلامت قرار گرفته اند .

فرماندار شهرستان قدس اظهار کرد : امروز به همراه پرسنل عزیز بیمه سلامت نیز به مرکز طلوع سبز رهایی آمدیم تا افرادی که دارای کد ملی هستند ثبت نام و تحت پوشش بیمه رایگان درمانی قرار گیرند .

گلی کانی ادامه داد : این اشخاص مطلع باشند که نظام در قالب بسته های حمایتی از آنها حمایت می کند و ان شاالله این عزیزان بتوانند شخصیت های اجتماعی خود را کسب نمایند.

وی در خصوص مدارک فنی و حرفه‌ ای به افرادی که مهارت های لازم اشتغال را پس از ترک مواد کسب می کنند  ، اذعان داشت: اداره فنی و حرفه ای شهرستان فرم های اشتغال را در اختیار قرار می دهد البته برخی از این اشخاص سابقه اشتغال داشته اند و نیازی نیست که در مسیر وام اشتغال و کارگاه‌های خصوصی قرار بگیرند و از همین جا پس از ترک به برخی از کارخانجات و مراکز تولیدی که به فن و تخصص نیاز دارند،  هدایت می شوند و بسترهای اشتغال نیز در شهرستان شناسایی شده است .

وی با اشاره به حضور در مجموعه گرمخانه شهر قدس گفت : چنین مشکلاتی در خصوص اسناد هویتی در آنجا برای افراد کارتن خواب هم وجود دارد که از سوی بهزیستی و ثبت احوال و همچنین بیمه سلامت آنان نیز مراجعاتی از سوی متولیان صورت گرفته که ان شاالله بتوانیم در بسته های درمانی نیز آنان را تحت پوشش قرار دهیم.