نشست مشترک وزیر نیرو و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با هدف تبیین راهکارها، اقدامات و برنامه‌های پیش رو و تحول در این حوزه برگزار شد.

به گزارش گویای صنعت، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری طی سخنانی در این نشست که با حضور محرابیان، وزیر نیرو، مشایخ، معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، نوربخش، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان آب، اقلیم و محیط زیست، زمانیان، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان انرژی و جمعی از معاونان و مدیران وزارت نیرو در محل معاونت علمی برگزار شد با اشاره به تعامل سازنده و اثربخش میان معاونت علمی و ساختارهای مرتبط در وزارت نیرو در راستای پیشبرد طرح‌های فناورانه و نوآورانه، افزود: خوشبختانه ارتباط میان ستادهای توسعه فناوری و ستادهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بخشی معاونت علمی با وزارت نیرو، سازنده بوده و به تعریف و اجرای پروژه‌های نیازمحور در حوزه انرژی، آب و فاضلاب انجامیده است. قرار است با بیان دیدگاه‌ها و تعریف راهکارهایی در ابعاد کلان، زمینه برای پیوند بیش‌تر زیست‌بوم فناوری، نوآوری و قتصاد دانش‌بنیان به حوزه نیرو و ایجاد یک خیزش فناورانه و نوآورانه در این حوزه فراهم شود.

وی، هدف از برپایی این نشست را هم‌اندیشی و زمینه‌سازی برای یک خیزش فناورانه در حوزه نیرو عنوان کرد و افزود: دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر خیزش علمی و فناورانه به کمک نسلی نو که به عنوان یک مطالبه جدی در دیدار اخیر نخبگان با ایشان مطرح شد با تعریف کلان‌پروژه‌ها، ایجاد سازوکارهای نوآورانه تامین مالی و تخصیص بازار به شرکت‌های دانش‌بنیان محقق می‌شود. مقام معظم رهبری در این دیدار، به حرکتی که دو دهه پیش با عنوان جنبش نرم افزاری آغاز شد اشاره داشتند و برتری‌های علمی، جایگاه کشور در نیروی انسانی متخصص و دانشمندان برجسته را ماحصل این جنبش نرم افزاری دانستند و تاکید کردند که امروز به یک خیزش فناورانه و نوآورانه نیاز داریم. به نظر می‌رسد، این خیزش به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و راهکارهای نوآورانه با همکاری و حمایت همه بخش‌ها محقق خواهد شد به طوری که شاهد تحول در تمامی عرصه‌ها خواهیم بود.

 بازار  وزارتخانه بود، اما اکنون نیازها را اعلام می کنیم و شرکت‌ها، متناسب با نیازهای طرح شده، در مسیر ارائه ایده، پرورش آن و تجاری‌سازی پیش می‌روند که مورد حمایت وزارت نیرو نیز قرار می‌گیرد. امیدواریم با اتخاذ این راهبرد و به کمک توانمندی و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان به پاسخ بسیاری از نیازهای حوزه نیرو دست پیدا کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به استفاده از ظرفیت نخبگان در ساختار مدیریتی آتی وزارت نیرو با همکاری معاونت علمی، بنیاد ملی نخبگان و سازمان اداری و استخدامی عنوان کرد: استفاده و جذب نخبگان به معنای شکار افراد نخبه با ویژگی های منحصر به فرد برای مدیریت سال های آینده و دوره های آتی، در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد. افرادی که با صلاحیت کافی و بدون تکیه به هیچ گونه رانت جذب می شوند تا در تحول آینده وزارت نیرو تاثیرگذار باشند. در  این برنامه با استفاده از ظرفیت نخبگان کشور صورت می‌گیرد، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی با مجوز سازمان اداری استخدامی، نقش آفرین خواهند بود و مسیر تحول وزارت نیرو به کک نیروهای مستعد جوان و حائز صلاحیت در قالب یک هکاری مشترک و بین دستگاهی فراهم خواهد شد.