سامانه ملی سفر 09629 همزمان با تعطیلات نوروز 1402، به 160 هزار تماس گرفته شده از سوی گردشگران داخلی و خارجی پاسخ داد و امداد خودرو کانون جهانگردی و اتومبیلرانی نیز 15 هزار خدمت امدادی به مسافران نوروزی ارائه کرد.

به گزارش گویای صنعت، “سامانه ملی سفر” که از سوی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نمایندگی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان مرجع اصلی اطلاعات گردشگری و سفر کشور وظیفه اطلاع رسانی در موضوعات گردشگری و همچنین دریافت و پیگیری شکایات مردمی را بر عهده دارد، نوروز امسال نیز همچون سال های گذشته در ۳ شیفت کاری به صورت شبانه‌روزی به رفع نیازهای اطلاعاتی گردشگران و مسافران پرداخت.

در زمان اجرای طرح نوروزی امسال که از ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ آغاز شد و تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ ادامه داشت، به ۱۶۰ هزار و ۲۲۰ تماس در حوزه‌های مختلف از جمله اطلاعات راه‌ها، وضعیت آب و هوا، معرفی جاذبه‌های گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی، امداد خودرو و اماکن پذیرایی، مراکز درمانی و مراکز خدمات رفاهی، پاسخ داده شد. این رقم در مقایسه به آمار ثبت شده در مدت زمان مشابه سال گذشته، ۴۱ درصد افزایش تماس ها را نشان می دهد.

سامانه ۰۹۶۲۹ به عنوان یکی از اعضاء اصلی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، به منظور کمک به تسهیل در سفرهای نوروزی و و ارائه مطلوب تر خدمات در سطح کشور، به گردشگران خارجی نیز به زبان انگلیسی خدمات اطلاعاتی ارائه کرد.

بر اساس اطلاعات ثبت شده، بیشترین تماس‌های گرفته شده با سامانه ملی سفر به درخواست گردشگران در زمینه اطلاعات مربوط به اماکن اقامتی کشور با نزدیک به ۴۲ هزار مورد، اطلاعات راه‌ها و وضعیت ترافیکی جاده‌های مواصلاتی کشور با حدود ۳۹ هزار تماس و پس از آن، وضعیت آب و هوای مناطق مختلف با ۳۱ هزار و ۱۶۱ مورد تماس، اختصاص داشت.

همچنین در این ایام به نظرات و شکایات مردمی که از مراکز گردشگری و اقامتی و ارائه دهندگان خدمات و کالا در کشور وجود داشت رسیدگی و برخی مخاطبان نیز به ثبت تقدیر و تشکر از خاطره سازان سفر و قدردانی از ارائه خدمات گردشگری و اقامتی مطلوب اختصاص داشت. آمار شکایت ها علیرغم افزایش ۴۱ درصدی تماس ها، نسبت به سال گذشته، ۱۴۷ درصد کاهش را نشان می دهد.

امداد خودرو کانون جهانگردی و اتومبیلرانی نیز در روزهای اجرای طرح ترافیکی نوروز ۱۴۰۲ که ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ اجرا شد، ۱۴ هزار و ۷۸۰ خدمت امدادی شامل مشاوره کارشناسی تلفنی، حمل خودرو، تعمیر وسائل نقلیه در محل، سرویس در منزل و … به امدادخواهان در سراسر کشور ارائه کرد.

بیشترین خدمت ارائه شده از سوی این گروه امدادی با ۱۱ هزار و ۴۰۶ مورد مربوط به سرویس های حمل خودرو بود و زمان امداد رسانی در تعطیلات نوروز امسال به منظور فراهم آوردن رفاه حال بیش از پیش مسافران و گردشگران نوروزی نسبت به سال گذشته ۲ دقیقه کاهش یافت.

تهران، سمنان، اردبیل، گیلان، فارس، زنجان، قزوین، خراسان رضوی و خوزستان استان هایی بودند که بیشترین سرویس های امدادی را دریافت کردند.

امداد خودرو کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با شماره های ۰۹۶۲۹، ۶۴۲۳ و ۱۴۲۳ در سراسر کشور به صورت شبانه روزی در تمامی ایام سال آماده دریافت پیام امدادخواهان و اعزام گروه های امدادی است.