مدیرکل کمیته امداد استان تهران از جمع آوری کمک های مردمی در قالب جشن نیکوکاری به صورت الکترونیکی خبر داد.

به گزارش گویای صنعت، سیدابوالفضل پرپنچی، مدیرکل کمیته امداد استان تهران در گفت و گو با برنامه پل مدیریت از رادیو تهران، گفت: هم اکنون بالغ بر ۸۵ هزار مددجو با جمعیت ۱۴۰ هزار نفر از خدمات کمیته امداد در استان تهران بهره مند می شوند.

وی افزود: از این تعداد ۲۵ هزار نفر دانش آموز و دانشجو هستند.

پرپنچی با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۵ هزار خانواده نیز مستأجر هستند، خاطرنشان کرد: کمک های حامیان و خیران در ارائه خدمت به این گروه از جامعه هدف تحت حمایت تأثیر بسزایی دارد.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران با بیان اینکه هم اکنون ۸۰ درصد از مدحویان تحت حمایت این نهاد را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهد، عنوان کرد: این گروه از جامعه هدف به علل مختلف از جمله فوت سرپرست …از خدمات کمیته امداد بهره مند می شوند.

وی تصریح کرد: این نهاد تلاش می کند با توانمندی زنان سرپرست خانوار نسبت به ارائه آموزش مهارت و ایجاد شغل و درآمد پایدار برای این گروه اقدام نماید.

پرپنچی با بیان اینکه علاوه بر کمک های دولتی کمک های متنوعی به جامعه هدف ارائه می شود، اظهار کرد: یکی از خدمات اجرای طرح اکرام ایتام و محسنین با همکاری خیران است که با عضویت در این طرح به صورت ماهیانه کمک های تعهد شده خود را به حساب ایتام و فرزندان محسنین واریز می کنند.

وی ادامه داد: کمک های دولتی شامل مستمری است که از طریق بودجه و مبلغ آن توسط مجلس شورای اسلامی تعیین شده که به صورت ماهیانه به حساب خانواده های تحت حمایت واریز می شود.

وی اظهار کرد:کمک های تکمیلی شامل کمک هزینه امور درمانی، ودیعه مسکن، اجازه مسکن ، وام قرض الحسنه و سایر موارد نیز از محل هم افزایی با سازمان ها و نهادهای مختلف و کمک های خیران تأمین می شود.

پرپنچی با بیان اینکه ارائه خدمات به سمت مردمی شدن و رفع فقر است، گفت: هم اکنون ۷۸۰ مرکز نیکوکاری فعال در سطح استان فعالیت می کنند که این تعداد برخی به صورت تخصصی در حوزه های اشتغال، آموزش مهارت، زکات و … و برخی دیگر به صورت عمومی فعالیت می کنند.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران به الکترونیکی شدن فعالین های کمیته امداد اشاره کرد و گفت: شهروندان نیازمند خدمت در سطح استان تهران می توانند با ثبت نام در سامانه سها نسبت به درخواست نیازمندی خود اقدام نمایند و مددکاران این نهاد با توجه به مشکل مطرح شده ظرف ۲۴ ساعت تا یک هفته نسبت به پاسخگویی اقدام می کنند.

وی به ثبت نام نیکوکاران و عضویت آنان در طرح اکرام ایتام و محسنین اشاره کرد و ادامه داد: شهروندان نیکوکار برای عضویت در این طرح می توانند از طریق سایت emdad.ir، ekram.ir و شماره گیری سامانه تلفن گویای ۷۳۵۵ اقدام نمایند.

پرپنچی همچنین به روش های جمع آوری کمک های مردم نیکوکار در جشن نیکوکاری اشاره کرد و گفت: مردم نیکوکار می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری  #۱*۰۲۱*۸۸۷۷* ، شمارههای جمع آوری کمک های مردم نیکوکار در جشن نیکوکاری اشاره کرد و گفت: مردم نیکوکار می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری #۱*۰۲۱*۸۸۷۷* ، شماره کارت۲۰۰۸_۰۰۰۰_۹۹۷۹_۶۰۳۷ و همچنین تلفن گویای ۷۳۵۵_۰۲۱ و درج عدد ۱۶ کمک‌های خود را برای خانواده‌های نیازمند واریز کنند.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران در ادامه به واگذاری ۹۰ واحد مسکن مددجویی در استان تهران اشاره کرد و گفت: خیران، سازمان ها و نهادهایی که می توانند برای اهدای زمین با این نهاد همکاری کنند، کمیته امداد آمادگی دارد تا با تأمین زمین برای خانواده های نیازمند تحت حمایت مسکن احداث نماید.

وی با اشاره به ارائه خدمت به افراد با دهک های یک تا پنج ،گفت: اگر افراد جز دهک‌های یک تا سه باشند از خدمات حمایتی ، چهارم و پنجم باشند یک نوع خدمت و یا تسهیلات اشتغال کمیته امداد به آن‌ها تعلق می‌گیرد و اگر از دهک ششم به بالای جامعه باشند حمایتی دریافت نخواهند کرد و به این طریق نیازمندان واقعی از طریق این سامانه شناسایی می‌شوند.

پرپنچی با اشاره به ارائه آموزش مهارت به افراد نیازمند متقاضی شغل ،گفت: افرادی که نیازمند آموزش هستند از طریق معرفی به سازمان فنی و حرفه ای با توجه به استعداد و علاقه خود از آموزش های مهارتی بهره مند می شوند.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران به اجرای طرح های مختلف در حوزه اشتغال و خودکفایی اشاره کرد و افزود: طرح راهبری شغلی گام مهمی جهت ایجاد اشتغال پایدار و کسب و کار موفق برای مددجویان است.

وی تصریح کرد: در این طرح کارآفرین محور برنامه ایجاد اشتغال برای مستعدین اشتغال است، راهبر شغلی یک تعاونی، گروه و یا یک کارآفرین حرفه‌ای است که در یک‌رشته شغلی مشخص دارای سابقه و تجربه موفق است به نحوی که بر کل زنجیره ارزش این شغل تسلط کامل دارد.

پرپنچی یادآور شد: کمیته امداد برای کارفرمایان بسته‌های تشویقی در نظر گرفته که این بسته‌ها شامل پرداخت حق بیمه به کارفرمایان و تسهیلات قرض‌الحسنه با هدف ایجاد اشتغال برای مددجویان کمیته امداد می شود