پیش بینی می شود که بیش از پنج میلیون نفر از مردم راهپیمایی دلدادگان حسینی شرکت کنند در حالی که ظرفیت حرم صد هزار نفر است،به همین دلیل، مردم به یک سلام به عنوان زیارت بسنده کنند.

به گزارش گویای صنعت، نشست خبری اعلام برنامه‌های مراسم پیاده روی دلدادگان اربعین حسینی با حضور محمد بشارت فرماندار شهرستان ری و حجت الاسلام محسن عرفاتی معاون علمی -فرهنگی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) صبح امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد.

در این جلسه حجت الاسلام عرفاتی در این نشست گفت: به همت مدیران شهرستان ری چندین ماه برای یک حرکت منسجم و هدفمند برنامه ریزی شده تا در استان و شهرستان ری کربلای ایران و حرم عبدالعظیم (ع) شاهد حرکت عظیمی باشیم. بیش از ۴۵ جلسه صورت جلسه اش ثبت شده و در حد خودش بی‌نظیر بوده است.

وی در خصوص حوزه فرهنگی این مراسم گفت: هدف کمیته فرهنگی ایجاد ارزش افزوده ای برای کسانی است که مسیر طولانی میدان امام حسین (ع) تا حرم حضرت عبدالعظیم را طی می‌کنند. از آنجایی که زیارت حضرت عبدالعظیم بنابر آنچه که در زیارتنامه آمده ثواب زیارت اباعبدالله را دارد، مراسم پیاده روی دلدادگان حسینی در روز اربعین برگزار می‌شود.

حجت الاسلام عرفاتی افزود: برنامه‌ریزی‌هایی از سال‌های قبل برای کسانی که نمی‌توانند به کربلای معلی مشرف شوند تدارک دیده شده است که بتوانند در این بارگاه حضور یابند. کسانی هم که به کربلا مشرف شدند و بازگشتند در این پیاده روی می‌توانند حضور یابند. ما اگر می‌خواهیم مؤمن باشیم باید زیارت اربعین را دریابیم. مراسم جاماندگان اربعین حسینی بنا بر آنچه که ذکر شد رقم خورد و از آنجایی که یکی از توصیه‌های آیت الله جوادی آملی این بود که هرکسی که به سمت اباعبدالله گام بردارد دیگر جامانده نیست ولو به سمت حرم سید الکریم باشد و به مقصد رسیده است، بعد از این امر نام این پیاده روی به دلدادگان حسینی تغییر نام داد تا هیچکس از قافله سیدالشهدا جا نماند. در این مسیر هرکس قدم‌هایی به سمت سیدالشهدا برمی‌دارد ثواب فراوانی دارد و خود همین حضور و گام برداشتن اجر دارد.

معاون علمی -فرهنگی آستان حرم عبدالعظیم حسنی (ع) افزود: وظیفه کسانی که متولی امور فرهنگی هستند این است که هر سال بار فرهنگی این مراسم را بیشتر کنند. اربعین یک اتفاق نادری در سطح جهان در حال رخ دادن است و بزرگترین اجتماع بشری در اربعین صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: بعد از اجتماع مردم در عراق، ما در مسیر شهرستان ری شاهد حضور گسترده مردم می‌شود.

حضور پررنگ مردم در این پیاده روی را خوب انعکاس دهیم

حجت الاسلام عرفاتی با اشاره به اهمیت رسانه‌ها افزود: امروزه رسانه‌هایی که اسلام و تشیع و دیانت را تخریب می‌کنند فعالیت زیادی دارند و لذا باید این جریان‌های حسینی بسیار مورد اهمیت رسانه‌های ما قرار بگیرد و حضور رسانه‌ها بسیار پر شور باشد. مردم هستند که حرف آخر را می‌زنند و خواهش می‌کنم از حوزه اصحاب رسانه که حضور پر هدف مردم را در این پیاده روی به اقصی نقاط کشور و جهان برسانیم. این حرکت خوب باید رسانه‌ای شود در حالی که ما یک مجموعه خوب رسانه‌ای برای ارائه نداریم. گرچه زحمات زیادی برای این امر تا کنون کشیده شده است ولی باید سال به سال این امور بهتر و پررنگ‌تر انجام شود و باید حضور مردم را خوب انعکاس دهیم.

وی با تاکید بر اینکه مستند، انیمیشن، فیلم، تله فیلم از حضور اقشار مختلف در پیاده‌روی دلدادگان اربعین حسینی باید ساخته شود، گفت: در این جنگ نابرابر رسانه‌ای باید بکوشیم تا هدف اصلی این حرکت حسینی را به گوش تمام مردم برسانیم.

مردم در زیارت روز اربعین به یک سلام بسنده کنند

حجت الاسلام عرفاتی افزود: ما در شب‌ها و روزهای دهه آخر صفر برنامه‌های زیادی داریم. زیارت اربعین به صورت مرتب پخش می‌شود و شعار ما در این مراسم «زیارت به یک سلام» است و این شعار به جهت انجام زیارت در مدت زمان کوتاه و جلوگیری از ازدحام حرم است که پیش می‌آید. تاکنون پیش بینی حضور بیش از پنج میلیون نفر از مردم تهران شده است در حالی که ظرفیت حرم صد هزار نفر است. در همین راستا مردمی که تشریف می‌آورند بنا بر شعار «زیارت به یک سلام»، به یک سلام به عنوان زیارت بسنده کنند تا همه مردم بتوانند خودشان را به حرم برساند و از این فضای معنوی بهره مند شوند.

خدمت رسانی دو هزارموکب

وی با تاکید بر اینکه آغاز راه پیمایی از میدان امام حسین (ع) خواهد بود، بیان داشت: در شهر تهران بیش از دو هزار موکب طراحی شده و نهادهای امنیتی، خدماتی، انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، کانون‌های مساجد و دیگر نهادهای مرتبط همکاری بسیار خوبی داشته اند و تمام ظرفیت شهرستان ری برای پذیرایی آماده شده است اما این ظرفیت محدودیت دارد.

اقامه نماز جماعت ظهر اربعین و قرائت زیارت اربعین در همه مواکب

حجت الاسلام عرفاتی اظهارداشت: در زمان اذان ظهر موکب ها باید خدمات را تعطیل کرده و زیارت اربعین به همراه نماز جماعت خوانده شود. این دو امر از برنامه‌های مواکب است. از سوی سازمان تبلیغات اسلامی بیش از سیصد موکب مجوز گرفتند و جانمایی شدند. جنبه‌های فرهنگی در مواکب افزایش پیداکرده است و سه موکب مختص کودک و نوجوان طراحی شده است.

طراحی پردیس قرآن

وی همچنین با توجه به هتک حرمت به ساحت قرآن کریم در اروپا افزود: در راستای پاسخ به اهانت به قرآن کریم در غرب، پردیس قرآن طراحی شده و علاوه بر تلاوت قرآن توسط قاریان بین المللی، پویشی با عنوان «قرآن بخوانید جایزه بگیرید» به جهت احترام به قرآن برگزار خواهد شد. همچنین طراحی طومارهایی در محکومیت به اهانت به قرآن در دستور کار خواهد بود.

نمایش قسمتی از حرم جدید حضرت عبدالعظیم

وی با اشاره به توزیع سربند و پرچم در ورودی شهرستان ری و ایجاد طاق نصرت، افزود: در خصوص تجلیل از بانوانی که با پوشش کامل در هوای گرم در این حرکت نمادین حضور می‌یابند نیز برنامه‌هایی در دستور کار قرار دارد. همچنین سه‌هزار کتاب در زمینه ترویج عفاف و حجاب به صورت هدایا در مواکب توزیع خواهد شد. نمایشگاه سرای محتشم صبح و بعد از ظهر در حرم برپا می‌شود علاقه مندان می‌توانند از این نمایشگاه بازدید کنند. در این نمایشگاه، آثار هنری که به خط استاد محمود نوری است عبارتند از خطوط نستعلیق که با استفاده از شعرهای محتشم بوده و در ۲۴ تابلوی نفیس ماندگار به یادگار مانده است و در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین قسمتی از ضریح جدید حرم عبدالعظیم به نمایش گذاشته خواهد شد.