فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی کشور از کشف سالانه چند صد تُن موادمخدر خبر داد و خواستار برخورد جدی‌تر با معتادان متجاهر شد.

به گزارش گویای صنعت، سردار احمدرضا رادان در حاشیه بهره‌برداری فاز جدید مرکز نگهداری سروش همزمان با اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر در استان تهران در جمع خبرنگاران بیان کرد: امروز به اتفاق دکتر اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و مسوولان مربوطه برای افتتاح یکی دیگر از فازهای این محل حضور پیدا کردیم؛ برای اینکه فرماندهی ستاد مبارزه با مواد مخدر و همکاران قادر باشند تعداد بیشتری از معتادان متجاهر را نگهداری و تحت پوشش طرح قرار بدهند.

وی ادامه داد: این محل را به یکی از بزرگترین کارگاه حضور معتادان متجاهر برای ترک اعتیاد و اشتغال تبدیل می‌کنیم؛ همچنین تلاش می‌کنیم تا پایان سال جاری ظرفیت این محل را به بیش از ۶ هزار نفر از نظر اسکان برسانیم.

فرمانده فراجا با اشاره به اینکه تمامی ظرفیت اینجا را برای اسکان معتادان متجاهر در سطح تهران ایجاد شده تصریح کرد: این محل از عنوان کمپ ترک اعتیاد به کارگاه تبدیل شده و هر تعدادی که معتادان متجاهر در اینجا قرار می‌گیرند، به اندازه امکان فعالیت خود در کارگاه‌های خیران مشغول به کار شده و به عنوان کارگر ماهر تربیت و با دریافت حقوق کسب درآمد خواهند داشت.

سردر رادان یادآور شد: بنا بر این است که با حمایت دکتر مومنی و همت فرماندهی انتظامی تهران بزرگ یکی از بزرگترین کارگاه‌های ترک اعتیاد کشور در اینجا ایجاد شود؛ با کمک خیران و مدیران شرکتی کارگاه‌های مختلف به اینجا منتقل و استادکار برای آموزش این افراد حاضر می‌شود.

وی عنوان کرد: معتادان متجاهر بعد از خروج علاوه بر ترک کار یک مهارت را به صورت حرفه‌ای یاد می‌گیرند تا از مهارت خود استفاده و تامین معاش کند؛ در مدت زمانی که اینجا کار می‌کند نیز حقوق کافی می‌گیرد تا امورات زندگی خود را مدیریت کنند.

فرمانده فراجا بیان کرد: فعلا طبق توافق با دکتر مومنی ریاست ستاد بنا بر این داریم که به صورت پایلوت در تهران کار کنیم و خروجی آن را شاهد باشیم؛ البته نتایج از همین حالا روشن است که خیلی خوب خواهد بود و بعدا امکان تعمیم به کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه اگرچه در دیگر استان‌ها نیز این مراکز وجود دارد، ولی محدود است، گفت: به دنبال این هستیم که هر معتاد در یکی از ظرفیت سه شیفت فعالیت کند.

سردار احمدرضا رادان بیان کرد: برخورد با معتادان متجاهر باید جدی‌تر شود؛ معتادان متجاهر باید سریعتر جمع‌آوری شوند.

وی در ادامه خبر داد: سالانه چند صد تن کشفیات موادمخدر داریم به اندازه‌ای که روح و روان مردم را آسیب می‌دهد؛ این کشفیات با عملیات اطلاعاتی، پلیسی و تعقیب و گریز انجام می‌شود.

فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی کشور تصریح کرد: اگر معتادان متجاهر جمع‌آوری شدند یعنی خوب کار کردیم ولی اگر هنوز وجود داشتند یعنی نمره منفی گرفتیم؛ هرچند ظرفیت این مرکز سروش چند برابر شده ولی باز امروز یکی از خبرنگاران فیلم کوتاهی نشان داد که چند معتاد در پیاده‌رو بودند و این یعنی باید بیشتر کار کرد.

سردار رادان تشریح کرد: از تیزبینی همه تشکر و خواستار قضاوت بیشتر داریم ولی باید به روزی برسیم که مردم در خیابان معتاد ندیده و از معتادان متجاهر آزار نبینند.

وی با اشاره به اینکه به سرعت به سمتی حرکت می‌کنیم که کمپ‌های ترک اعتیاد به مراکز توانمندسازی هم تبدیل شوند، بیان کرد: یکی از نقاطی که این استعداد تبدیل در آن وجود داشت همین مرکز سروش بود؛ جزو مراکز موفق در این زمینه است.

فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی کشور با اشاره به اینکه دوستان پیدا و پنهان در حوزه مبارزه با موادمخدر فعالیت می‌کنند، یادآور شد: همه افراد شناخته شده و حتی گمنام برای مبارزه با موادمخدر فعالیت می‌کنند.

سردار رادان با اشاره به اینکه بازگرداندن معتادان به جامعه، توانمندسازی آنها، خوشحالی خانواده و جامعه همه عمل جراحی محسوب می‌شوند، تصریح کرد: این مرکز به زودی به شدت توسعه پیدا می‌کند؛ خیران و کارآفرینان بزرگی برای افزایش این ظرفیت فعالیت و همکاری داشتند که از آنها قول گرفتیم که ظرفیت اینجا تا سال آینده به هفت هزار نفر برسد.

وی با اشاره به اینکه هیچ چیزی نبوده که از دست نیروی انتظامی بربیاید و برای مبارزه با موادمخدر انجام ندهد، بیان کرد: یک اتفاق خیلی خوب در کنار افزایش ظرفیت این مرکز به هفت هزار در حال رخ دادن است که در ازای ساخت هر واحد اسکان معتادان متجاهر یک کارگاه تولیدی هم راه‌اندازی می‌شود تا کار توانمندسازی را برای آنها انجام دهیم.

فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی کشور اطهار کرد: معتادان متجاهر اول ترک داده شده و بعد هم با توانمندسازی و اشتغالزایی حقوق دریافت می‌کند؛ وقتی با سلامت کامل از این مراکز مرخص شوند به عنوان یک کارگر ماهر در جامعه فعالیت و بازار کار خوبی هم دارند.

سردار رادان هشدار داد: اگر کسی از این مرکز مرخص و دوباره به دامان اعتیاد برگشت و دیگر برخورد قبلی را نداریم چون رفتار مجرمانه داشته و برخورد نیروی انتظامی هم با او مجرمانه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه توسعه کارگاه‌های مرکز سروش را دستور کار داریم، خبر داد: مسوولیت جمع‌آوری، نگهداری و توانمندسازی معتادان متجاهر تهران را به فرماندهی انتظامی تهران بزرگ واگذار می‌کنیم.