زاکانی گفت: ما به روابط فعلی دو شهر قانع نیستیم و سطح ارتباطات میان تهران- پکن باید رشد پیدا کند. در همین راستا هر دو پایتخت می توانند پیشران حرکت کشورها در مسیر توسعه باشند.

به گزارش گویای صنعت، علیرضا زاکانی شهردار تهران در دیدار با شهردار پکن ضمن تشکر از میزبانی شهردار پکن گفت: از حضور و سخنرانی رئیس جمهور چین در اجلاسیه «یک کمربند، یک راه» که موجب پیوستگی کشورها و ملت های آسیایی خواهد شد، سپاسگزارم.

وی ادامه داد: تمدن های کهن چون ایران و چین می توانند همکاری های شایان توجهی در عرصه های مختلف از جمله اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی داشته باشند و این هماهنگی برای آینده همگرایی بر مبنای احترام متقابل و همکاری دولت ها و ملت های آسیایی راهگشا باشد.

شهردار تهران ضمن تشکر از مهمان نوازی شهردار پکن و برگزاری شایان توجه اجلاسیه «راه ابریشم» ابراز امیدواری کرد: این همکاری ها در همین اجلاس توسعه یابد.

زاکانی با اشاره به سابقه ۹ ساله خواهر خواندگی تهران- پکن گفت: ما به روابط فعلی دو شهر قانع نیستیم و سطح ارتباطات میان تهران- پکن باید رشد پیدا کند. در همین راستا هر دو پایتخت می توانند پیشران حرکت کشورها در مسیر توسعه باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک به مدیریت شهری پکن به دلیل غلبه بر مشکلات شهری گفت: طبق گزارشات و بررسی های موجود وضع فعلی پکن در حوزه زیست محیطی، ترافیک و آلودگی بهبود و پیشرفت قابل قبولی داشته و این برای شما در خدمت به مردم این شهر مایه مباهات است.

در ادامه شهردار پکن نیز ضمن خیر مقدم به شهردار تهران و هیات همراه حضور مدیریت شهری تهران در اجلاس راه ابریشم را فوق العاده مهم دانست و تصریح کرد: این حضور نشان دهنده اهمیت جمهوری اسلامی در گسترش روابط و تبادلات چین و ایران است.

شهردار پکن با اشاره به اهمیت اجلاس «یک کمربند، یک جاده» و احیای راه ابریشم گفت: ۹ اجلاس قبلی حاوی دستاوردهای مهم و چشمگیری برای آسیا و منطقه بود.

وی با اشاره به ابعاد مختلف سخنرانی شهردار تهران در این اجلاس گفت: جمهوری اسلامی موقعیت مهمی در جاده ابریشم دارد و می تواند نقش مهمی در مسیر یک کمر بند، یک جاده ایفا کند.

شهردار پکن با اشاره به سفر رئیس جمهور چین در سال ۲۰۱۶ به ایران گفت: سفر اخیر رئیس جمهور ایران به پکن نیز حکایت از رابطه جامع و کاربردی دو کشور بر مبنای توسعه گسترده، سریع روابط در تمام زمینه ها دارد.

وی ادامه داد: ما به اصول همکاری پای بند هستیم و تهران و پکن به عنوان پایتخت دو کشور کهن و با تمدن ایران و چین روابط خوبی داشته اند.

شهردار پکن با اشاره به رابطه ۹ ساله خواهر خواندگی دو پایتخت گفت: سال آینده دهمین سالگرد رابطه خواهر خواندگی دو پایتخت خواهد بود و ما به جدیت این رابطه را پیش خواهیم برد و حساب ویژه ای بر روی آن باز کرده ایم.

وی تصریح کرد: پکن زمینه های همکاری دو شهر را در ۳ محور توانمندی مدیریت شهری، زمینه های تجاری و اقتصادی و تبادلات فرهنگی فراهم کرده است.

شهردار پکن با تاکید بر افزایش همکاری دو پایتخت در حوزه هوشمند سازی شهری تاکید کرد: یکی از مصادیق همکاری در مدیریت شهری موضوع هوشمند سازی است و شهرداری پکن آمادگی لازم برای گسترش همکاری ها در این حوزه را دارد.

وی با اشاره به حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه های پکن و کسب رتبه برترین شرکت کننده از طرف شرکت های ایرانی گفت: این موضوع حکایت از تمایل شرکت های ایرانی برای حضور در پکن دارد و به همین تناسب ما نیز از این روند استقبال می کنیم و شرکت های چینی را برای حضور فعال در ایران ترغیب و تشویق می کنیم.

شهردار پکن در خصوص تبادلات فرهنگی دو کشور گریزی به سابقه دیرینه تاریخی و فرهنگی دو کشور زد و گفت: هنر ایران اعم از سینما، نقاشی و ادبیات در پکن طرفداران زیادی دارد و به همین نسبت مردم ایران نیز به هنر چین از جمله صنایع دستی این کشور علاقه مند هستند.

وی در ادامه ضمن دعوت از مردم تهران برای بازدید از پکن خاطر نشان کرد: از تمام شهروندان تهرانی اعم از دانشجویان، گردشگران و بازرگانان دعوت می کنیم تا به شهر ما سفر کنند.

شهردار پکن در پایان با اشاره به بخشی از سخنان شهردار تهران در اجلاسیه «یک کمر بند، یک جاده» گفت: ما در پکن دانشجویان مختلفی داریم که تبادل دانشجویان میان تهران و پکن می تواندگسترش یابد.

انتهای پیام/