طبق شاخص‌های اقتصادی و با توجه به تعدیل نسبی آثار پولی و تورمی اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، روند سهم پول از نقدینگی کنترل شده است و روند کاهشی دارد؛ سهم اسکناس و مسکوکِ در دست اشخاص از نقدینگی نیز، نزولی است و در شهریور امسال به پایین‌ترین سطح خود در 10 سال اخیر (معادل 1.6 درصد) رسیده است.

به گزارش گویای صنعت به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، به تازگی مطلبی در یکی از رسانه‌ها منتشر و ادعا شده است‌ که سهم پول از نقدینگی در پایان تابستان امسال به حدود ۲۳ درصد رسیده است و این بالاترین رقمی است که طی یک‌ دهه اخیر رقم خورده است.‌

د‌ر این‌باره لازم به توضیح است رکورد سهم پول در ۱۰ سال اخیر مربوط به اسفندماه سال ۱۳۹۱ و معادل ۲۴٫۷ درصد است، این در حالی است‌که سهم پول از نقدینگی در پایان شهریورماه ۱۴۰۱ معادل ۲۲٫۸ درصد بوده است. ثانیاً افزایش سهم پول در نقدینگی در سال جاری عمدتاً به واسطه اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ آغاز شده که با توجه به تخلیه و تعدیل نسبی آثار پولی و تورمی اجرای طرح مذکور روند افزایشی سهم پول از نقدینگی نیز کنترل شده و روندی کاهشی را در پی گرفته است؛ به طوری که براساس آخرین آمار و اطلاعات موجود، سهم پول از نقدینگی در پایان مهرماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه قبل از آن با ۰٫۳ واحد درصد کاهش از ۲۲٫۸ درصد به ۲۲٫۵ درصد کاهش یافته است.

* پایین‌ترین سطح اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در ۱۰ سال اخیر

در خصوص روند اسکناس و مسکوک در دست اشخاص هم لازم به اشاره است سهم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از نقدینگی به واسطه گسترش ظرفیت و امکانات سیستم‌های پرداخت الکترونیک و کاهش میل نقدینه‌خواهی در مردم نزولی بوده و در شهریورماه ۱۴۰۱ به پایین ترین سطح خود در ده سال اخیر (معادل ۱٫۶ درصد) رسیده است.

* کنترل رشد نقدینگی و تورم اولویت‌ اقتصادی دولت و بانک مرکزی

در خصوص اجرای دستور رئیس جمهور به دستگاه‌های اجرایی برای کنترل نقدینگی نیز لازم به توضیح است با آغاز به کار دولت سیزدهم مسئله کنترل رشد نقدینگی و تورم به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌های اقتصادی دولت و بانک مرکزی مورد توجه قرار گرفت. در این راستا، بررسی رشد نقدینگی در مهر‌ ۱۴۰۱ حاکی از تداوم روند کاهشی این متغیر همچون ماه‌های گذشته بوده است به طوریکه نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی از ۴۲٫۸ درصد در پایان مهرماه ۱۴۰۰ طی یک روند نزولی به ۳۴٫۳ درصد در پایان مهرماه ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

همچنین روند رشد دوازده ماهه پایه پولی با آغاز به کار دولت سیزدهم و متاثر از رویکرد انضباط‌گرایانه دولت و سیاست‌های پولی و نظارتی فعال بانک مرکزی به طور قابل ملاحظه ای کاهشی بوده و از ۴۲٫۶ درصد در پایان تیرماه ۱۴۰۰ به ۳۴٫۵ درصد در پایان مهرماه سال ۱۴۰۱ رسیده است.

بنابراین همانطور که تحولات متغیرهای پولی نشان می‌دهد باوجود اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها و حذف ارز ترجیحی و واریز یارانه نقدی، ضمن توفیق دولت و بانک مرکزی در مهار رشد نقدینگی، همچنان رویکرد کلی دولت سیزدهم در انضباط‌ بخشی به کل‌های پولی در سال جاری استمرار یافته و بازتعریف رابطه دولت و بانک مرکزی از جمله اتکا بیشتر به منابع سپرده‌ای و عملیاتی شدن حساب واحد خزانه و همچنین استفاده محدودتر از تنخواه‌گردان خزانه در دستور کار قرار دارد.