معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: موضوع شخصیت‌پردازی در پایگاه‌های میراث‌فرهنگی و موزه‌ها دارای اهمیت است و این مهم در برنامه‌‌های نوروزی می‌تواند نقش تاثیرگذاری در معرفی ظرفیت‌های گردشگری و میراث‌فرهنگی داشته باشد.

به گزارش گویای صنعت، علی اصغر شالبافیان امروز دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ در دومین همایش به استقبال نوروز که در محل سالن آمفی تئاتر این وزارتخانه برگزار شد، افزود: یکی از راهبردهایی که معاونت میراث‌فرهنگی انتخاب کرده و ارزشمند است ارتباط برقرار کردن میراث‌فرهنگی با عموم مردم است. وقتی ما صحبت از توسعه گردشگری می‌کنیم اساسا این توسعه گردشگری همراه با توجه به ارزش‌های میراث‌فرهنگی است.

او افزود: آنچه در حوزه میراث‌فرهنگی وجود دارد در گروی روایت ماست. تلاش‌های ارزشمندی در این باره انجام شده و باید ادامه یابد.

معاون گردشگری کشور اضافه کرد: در هر استان ستاد اجرایی خدمات سفر تشکیل شده و از آبان به صورت مستمر جلسات این ستادها آغاز شده است. ستاد خدمات سفر موجب شناسایی و هم‌افزایی خدمات سفر شده و باعث برطرف شدن برخی از مسائل و مشکلات دیگر در سطح استان نیز شده است.

او گفت: این که استانداران ستاد را در دستور کار و برنامه‌های خود قرار می‌دهند و از آن به‌عنوان یک ستاد دائمی نام برده می‌شود نشان از اهمیت این ستادها دارد. در این میان به طور حتم مدیران حوزه میراث‌فرهنگی از جمله مدیران پایگاه‌های تاریخی و موزه‌ها نقش مهمی در اجرایی شدن سیاست‌ها و مصوبات این ستاد دارند.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه خطاب به مدیران گفت: تجربیات سال قبل را در اولویت برنامه‌ریزی‌های خود قرار دهید. یکی از مسائل مهم و مورد توجه موضوع ترافیک و همکاری با پلیس راهور در برطرف کردن مشکلات ترافیکی است.

او در ادامه با اشاره به تقارن نوروز و ماه مبارک رمضان گفت: پایگاه‌های میراث‌فرهنگی به هر دو حوزه نوروز و ماه رمضان مرتبط هستند و فعالیت‌های آن‌ها می‌تواند در هر دو حوزه ادامه داشته باشد. فضاهای موزه‌ای و پایگاه‌های میراث‌فرهنگی فضاهای مناسبی برای اجرای برنامه‌های مرتبط با نوروز و نیز ماه مبارک رمضان است.

شالبافیان در ادامه گفت: در حوزه گردشگری دو فعالیت مهم داریم که یکی از آن‌ها دستورالعمل ثبت رویدادهای گردشگری است. این مهم با فعالیت‌ها در پایگاه‌های میراث‌فرهنگی در ارتباط است و می‌تواند فرصت مناسبی برای اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و گردشگری باشد.