حجت الاسلام ادیانی گفت: شرط مسئولیت پذیری در نظام اسلامی، شایستگی و توانمندی علمی و عملی برای کسانی است که مسؤلیت پذیرفته اند.

به گزارش گویای صنعت، حجت‌الاسلام والمسلمین سید علیرضا ادیانی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در دوره توانمند سازی مدیران آموزش و فرهنگی عقیدتی سیاسی فراجا، بیان داشت: شرط مسئولیت پذیری در نظام اسلامی، شایستگی و توانمندی علمی و عملی برای کسانی است که مسؤلیت پذیرفته اند. امام سجاد علیه السلام در دعاى «مکارم‌الاخلاق»، به خداى متعال تضرّع مى‌کند و با گریه از او مى‌خواهد که «و لاتحدث لى عزّاً ظاهراً الّا احدثت لى ذلّهً باطنهً عند نفسى بقدرها» یعنى پروردگارا! اگر عزّتى در ظاهر من به وجود آوردى و پیش چشم مردم مرا عزیز کردى، به همان اندازه در باطن و پیش نفس خودم، مرا ذلیل کن. یا: «و لاترفعنى فى النّاس درجهً الّا حَططتنى عند نفسى مثلها.» اگر مرا یک درجه نزد مردم بالا بردى، پیش نفس خودم یک درجه پایین بیاور. یا در عبارت دیگرى، از خداى متعال مى‌خواهد که «و اعزنى و لاتبتلیّنى بالکبر.» مرا عزیز کن، و دچار خودخواهى‌ام مکن.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری، بیان داشت:   اگر بنده به اول انقلاب برگردم برای انقلاب نیرو و مدیر تربیت می کنم به ویژه در عصر حاضر که عصر ارتباطات و تبادل اطلاعات است. روحانیون شاغل در مجموعه انتظامی باید آن روحیه آخوندی و طلبگی را در خود تقویت کنند و تحت هیچ شرایطی نباید از درس و مطالعه فاصله بگیرند. چند سال پیش مقام معظم رهبری فرمودند که من پنجاه هزار جلد کتاب خواندم و نکته برداری کردم. شرط موفقیت سازمان عقیدتی سیاسی، جهادی و انقلابی و محتوایی عمل کردن است. شرط طلبگی و مرجعیت دینی شدن پیشتازی در همه زمینه هاست. تقوا و علم دو بال اثربخشی طلبه هاست. مدیران فرهنگی و آموزشی باید در سه زمینه توانمند بشوند: ۱.تخصصی و کاری؛ ۲.علمی و پژوهشی؛ ۳. معنوی و اخلاقی.