فخاری گفت: داشتن مهارت های حرفه ای و تخصصی یک الزام در حرفه آتش‌نشانی است و روح ایثار و ازخودگذشتگی بهترین مولفه آتش‌نشان است که همچون سربازهای گمنام عمل می کنند.

به گزارش گویای صنعت؛ نشست صمیمانه علیرضا فخاری استاندار تهران با مدیران عامل آتش نشانی‌های شهرستان‌های تهران با حضور یزدی مهر نماینده مردم در مجلس، وحید کیهان مشاور و مدیرکل حوزه استاندار، محمد صائبی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران، رحمتی مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران برگزار شد.

فخاری در این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان به عنوان پیشقراولان تامین ایمنی اظهار داشت: آتش‌نشان شدن سخت نیست اما آتش‌نشان ماندن سخت است و نیازمند ویژگی‌های فردی،شجاعت، شهامت، جسارت از یک طرف و گذشت و ایثار از طرف دیگر است.

وی ادامه داد: داشتن مهارت های حرفه ای و تخصصی یک الزام در حرفه آتش‌نشانی است و روح ایثار و ازخودگذشتگی بهترین مولفه آتش‌نشان است که همچون سربازهای گمنام عمل می کنند.

استاندار تهران عنوان کرد: موضوعات حوزه آتش‌نشانی در تهران بزرگ با حوادث غیرقابل پیش‌بینی، پرمخاطره، کمبود تجهیزات، امکانات و ایستگاه‌ها نشان می‌دهد راه طولانی در پیش داریم.

فخاری سپس گفت: افق نگاه باید مبتنی بر آموزش فراگیر باشد، ضمن اینکه بروزرسانی نیازمندی ها در دستورکار باشد، نگاه امداد برنامه‌محور در حوزه آتش‌نشانی ضروری است.
وی افزود: یکی از نکات مهم تعیین سازمان تجهیزات است تا به تهیه الگوهای صحیح کمک می‌کند؛ همچنین می توان از کمک خیرین نیز بهره برد.

استاندار تهران با اشاره به لزوم هوشمندسازی خاطرنشان کرد: نظام هوشمندسازی که مراکز متصل به آتش‌نشانی باشند اهمیت دارد؛ ضمن اینکه همه ایستگاه ها زمانی که ماموریت ندارند باید آموزش های کاربردی مردمی را پیگیری کنند.

فخاری اظهار داشت: ایجاد ظرفیت آموزش های آکادمیک و مراکز آموزش عالی ضروری است و شهرداری باید تلاش کند تا جایگاه درستی در آموزش عالی  کشور داشته باشد.

وی تصریح کرد: پیشنهاد ایجاد چهار نقطه واکنش سریع در تهران خوب است تا به عنوان پایگاه امداد اولیه ذخایر و امکانات امدادی اولیه را داشته باشند و زمینه های همگرایی دستگاه ها در این زمینه فراهم شود.

در ادامه محمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران بر اعلام آمادگی برای آموزش و توانمندسازی و بازآموزی نیروهای عملیاتی شهرستان ها تاکید کرد و با اشاره به اهمیت بروز رسانی آموزش تصریح کرد: سازمان آتش نشانی پایتخت در حوادث اخیر با بکارگیری تمام تجهیزات و توان عملیاتی تلاش خود را در خدمت رسانی به شهروندان در مهار آتش سوزی ها و‌ارائه خدمات به شهروندان به کار بسته است.

وی افزود: سازمان آتش نشانی تهران در سال جاری نسبت به افتتاح و راه اندازی دو ایستگاه آتش نشانی در شهرری و افسریه اقدام نمود و قرار است ایستگاه ۱۳۸ به زودی افتتاح ‌و برای خدمت به شهروندان بکارگیری شود.

محمدی ضمن ارائه گزارش عملکرد یک ساله عملیات ها و خدمات سازمان آتش نشانی تهران خاطرنشان کرد: با توجه به امکانات آموزشی و تجهیزات سازمان آتش نشانی تهران، آتش نشانی های شهرستان های تهران و کل کشور می توانند از لحاظ آموزش نیروها در سطوح مختلف علمی و آمادگی جسمانی در ابعاد مختلف از ظرفیت های موجود مرکز آموزش بین المللی آتش نشانی تهران استفاده کنند و ما آماده هر گونه مشارکت و تعامل در حوزه آموزش و ارتقا سطح دانش آتش نشانان هستیم.
در ادامه نیز یکی از آتش‌نشانان به بیان نکات مورد توجه این عرصه پرداخت.