آیین رونمایی از میز ملی گردشگری عشایری کشور برگزار شد.

به گزارش گویای صنعت، سید مصطفی فاطمی ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ اظهار کرد: در هیچ کجای دنیا کشوری نیست که مانند کشور ایران تا این اندازه تنوع فرهنگی داشته باشد.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی ادامه داد: کشور ایران بین آسیا، اروپا و آفریقا بافرهنگ‌های کاملاً متفاوت واقع است.
او با بیان اینکه ایران کشوری خاص است که تنوع جاذبه‌های متعدد را در کنار هم دارد، افزود: حدود ۵۷ مدل گردشگری در دنیا وجود دارد که در ایران امکان اجرای ۴۹ مدل و در استان فارس امکان اجرای ۴۸ مدل است..
او افزود: دو میز ملی گردشگری ادبی و گردشگری عشایر فعالیت خود را با اجماع نظر و اتفاق آرا در استان فارس آغاز کرده است و تأکید ما برای راه‌اندازی میزهای تخصصی این است که بخش خصوصی فعال شود.
فاطمی عنوان کرد: قزاقستان رقیب ایران در حوزه گردشگری عشایر است که با تعداد محدودی تور عشایر توانسته برند جهانی را برای خود ایجاد کند.
او با بیان اینکه ما نیاز به برند سازی جهانی داریم، گفت: اقدامات خوبی در این مدت کم در میز عشایر انجام‌شده و در استان‌های مختلف کشور هم این کار در دستور کار قرار گرفته است.
فاطمی با بیان اینکه فارس در سایر حوزه‌ها تنوع بسیاری دارد، گفت: مراسم افتتاحیه خیابان خوراک تا چند روز دیگر برگزار خواهد شد. همچنین مباحث مربوط به شهر خلاق خوراک و شهر گردشگری دسترس‌پذیر دنبال شده است.
او با بیان اینکه پتانسیل‌های بی‌نظیری در بخش جنوب فارس وجود دارد که کمتر به آن‌ها توجه شده است، گفت: کرونا و اتفاقات اخیر کشور به بخش گردشگری آسیب زیادی زده است امیدوارم با توسعه گردشگری این عقب‌ماندگی‌ها جبران شود.
مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی پیشنهاد کرد: برنامه‌ای با عنوان شب‌های گردشگری فارس با موضوعات مختلف باهدف معرفی مکان‌هایی که کمتر در استان فارس معرفی‌شده در دستور کار قرار گیرد.
او بیان کرد: استان فارس جدا از جاذبه‌های متنوعی که دارد از گروه گردشگری بسیار خوبی در بخش دولتی و خصوصی بهره می‌برد .
او ادامه داد: شیراز تاکنون وضعیت بسیار خوبی داشته است و با تلاش‌هایی که می‌شود باید مراقب باشیم و دست در دست هم دهیم تا این روند ادامه داشته باشد.
حوزه گردشگری فارس باید به خواستگاه ملی و فراملی دست یابد
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس هم در این مراسم اظهار کرد: شهر شیراز به شهر ادب، فرهنگ و هنر شهره است اما بسیار عقب هستیم و این عقب‌ماندگی از حوزه استانی تا کشوری است.
محمد فرخ زاده بابیان اینکه استان فارس ظرفیت بسیار بالایی در حوزه گردشگری دارد افزود: استان فارس در حوزه عشایر باید سرآمد ملی باشد لذا نیاز است تا زیرساخت‌ها برای تحقق این امر فراهم شود.
برگزاری همایش سرمایه‌گذاری ملی
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس هم بابیان اینکه دو سهمیه از میز گردشگری با عنوان میز ملی گردشگری عشایر و میز ادبی به استان فارس اختصاص‌یافته است، اظهار کرد: در فضای همدلی، همراهی و یک‌صدا بودن است که اتفاقات بزرگ رقم می‌خورد و اهداف به سرانجام می‌رسد.
مؤید محسن‌نژاد ادامه داد: اعضای مختلفی از دستگاه‌های اجرایی در این دبیرخانه عضو بودند تا تدوین رویداها صورت گیرد و با تدوین و رونمایی از این تقویم، هر رویداد در زمان مناسب و مشخص برگزارشده و بخش خصوصی گردشگری می‌تواند از نعمت سفر برخوردار شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس اظهار کرد: درصدد هستیم تا همایش سرمایه‌گذاری ملی را برگزار کنیم و در صورت صدور مجوز آن این همایش به‌صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد.
تعریف و ارائه خدمات به جامعه عشایری
روح‌الله روانشاد مسئول هماهنگی  معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس هم با اعتقاد به اینکه حوزه گردشگری می‌تواند در قالب اقتصاد و اشتغال کمک بسیاری به جوامع داشته باشد، گفت: به دلیل وجود تنوع و تعدد اقوام مختلف در فارس میز ملی گردشگری عشایری فارس از سوی وزارت در استان فارس راه‌اندازی شد.
او با بیان اینکه هدف از برپایی میز ملی گردشگری عشایر تعریف و ارائه خدمات به جامعه عشایری کشور است، گفت: این میز می‌تواند در حوزه گردشگری و سایر حوزه‌های گردشگری با این حوزه همچون صنایع‌دستی، پوشاک، خوراک با عشایر مرتبط باشد.
روانشاد بابیان اینکه تدوین رویدادها می‌تواند موجب یک تحرک و جریان جدید دربسته‌های سفر و گردشگری قرار گیرد، گفت: باید بتوان با جذب گردشگر و افزایش ظرفیت واحدهای اقامتی و در سطح کلان شاخص‌های اقتصادی در حوزه گردشگری این صنعت را روز به روز پویاتر کرد.
لزوم تخصصی شدن گردشگری عشایر
اسماعیل خسروانی مدیر میز ملی تخصصی گردشگری عشایر فارس هم گفت: میز ملی گردشگری عشایری امسال در نمایشگاه بین‌المللی شرکت کرد و مورد استقبال مسئولان کشور قرار گرفت.
او با بیان اینکه در ایران پتانسیل بسیاری در حوزه گردشگری داریم که بلااستفاده مانده است، گفت: توریست دنبال تور تجربه‌گرا است و مستقیماً در فضایی قرار می‌گیرد که زندگی را در شرایط خاص تجربه کند.‌
خسروانی با اشاره به اینکه ذائقه گردشگران و توریست‌ها کاملاً تغییر کرده است، بر ضرورت تخصصی شدن گردشگری تأکید کرد و گفت: اگر توریست و گردشگری نباشد اقتصادی هم نخواهد بود. ایران با داشتن تنوع بزرگ زیستی و اقوام مختلف ظرفیت خوبی درزمینهٔ گردشگری عشایر دارد و ضرورت دارد درگاه بین‌المللی راه‌اندازی شود؛ برای تخصصی کردن باید پکیج‌های تخصصی برنامه‌ریزی شود.
او ادامه داد: در حوزه عشایر با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که تا این مشکلات حل نشود در بحث گردشگری عشایر با مسائل بسیاری روبه‌رو خواهیم شد.
او با اعتقاد به اینکه هدف از طرح میز ملی برند سازی جهانی است، گفت: صفحات مجازی مختلفی داریم که افراد باسلیقه‌های متفاوت این پی‌جویی کردن‌ها را راه‌اندازی کرده و از این طریق به معرفی عشایر می‌پردازند.