سه روز از وقفه بشردوستانه گذشته است. در این مدت اوضاع غزه نسبت به هفت هفته جنگ آرام شده، ۳۹ اسیر اسرائیلی در مقابل ۱۱۷ اسیر فلسطینی آزاد شده‌اند و بیش از ۲۰۰۰ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه نیز از مرز رفح وارد غزه شده است.

به گزارش گویای صنعت به نقل از ایسنا، پذیرش آتش‌بس از سوی اسرائیل چندین نتیجه برای کابینه این رژیم بر جای گذاشت.از یک طرف با آزادی تعدادی از اسرا، بخشی از فشارهای افکار عمومی اسرائیل و خانواده اسرا برای توقف جنگ از روی دوش نتانیاهو برداشته خواهد شد و از سمت دیگر وزیران تندرو کابینه‌ نتانیاهو به شدت او را تحت فشار قرار داده‌اند تا جنگ را از سر بگیرد. این موارد در کنار اینکه اسرائیل هنوز دستاورد چشمگیری در غزه نداشته و تقریبا به هیچ یک از اهدافی که در آغاز جنگ اعلام کرده بود، نرسیده است، می‌تواند باعث ترغیب نتانیاهو به ازسرگیری جنگ پس از اتمام آتش‌بس چهار روزه شود.

اما از سمت دیگر قتل‌عام‌های اسرائیل در غزه واکنش‌های شدیدا منفی افکار عمومی جهان، تقریبا تمام کشورها و همچنین سازمان ملل را در پی داشته است. حتی در آمریکا به عنوان اصلی‌ترین حامی اسرائیل نیز فشارهای بسیاری از سمت مردم و بخشی از دموکرات‌ها به بایدن برای توقف ارسال تسلیحات به اسرائیل وارد می‌شود و خصوصا اکنون که کمتر از یک سال تا انتخابات آمریکا باقی است، این فشارها می‌تواند بر تصمیم بایدن برای ادامه حمایت‌های نظامی از اسرائیل و ارسال سلاح به رژیم تاثیرگذار باشد.

مهلت آتش‌بس امشب به اتمام می‌رسد و اگرچه قطر و مصر به عنوان دو میانجی‌گر اصلی، اعلام کرده‌اند همچنان در تلاش هستند تا این وقفه تمدید شود و در نهایت آتش‌بس دائمی بین دو طرف برقرار گردد، اما اثربخشی این تلاش‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

جعفر قنادباشی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در خصوص تصمیم احتمالی نتانیاهو برای ادامه دادن به آتش‌بس یا از سرگیری جنگ، اظهار کرد: شیوه گذشته رژیم صهیونیستی در جنگ‌هایی که در طی ۱۸ سال گذشته بر مردم فلسطین تحمیل کرده نشان می‌دهد در همه ۱۲ جنگی که داشته، خودش آغازگر بوده و خودش هم پیشنهاد آتش‌بس داده‌ و آن را  به اجرا در آورده‌ است. به ویژه در جنگ ۳۳ روزه با لبنان آنچنان شکست بزرگی متحمل شد که به خاطر ناتوانی در تصمیم‌گیری دولت ایهود اولمرت کناره‌گیری کرد. لذا با توجه به جنگ‌هایی که اسرائیلی‌ها با غزه و لبنان داشته‌اند، پیش‌بینی می‌شود آتش‌بس را به بهانه‌های مختلف تمدید کنند و وارد جنگ نشوند.

وی با اشاره به حاکم شدن شرایطی دشوار در کابینه نتانیاهو، اضافه کرد: اسرائیلی‌ها الان در جمع‌بندی ضرباتی که از سمت حماس متحمل شده‌اند به یک نتیجه واحد نرسیده‌اند. ضربات کاری به ارتش آن‌ها خورده، آمریکا حدود ۵۰۰۰ کماندو فرستاده ولی هنوز هیچ هماهنگی‌ای بین این کماندوها وجود ندارد و ارتش رژیم پراکنده است. سیستم‌های اطلاعاتی‌شان ضربه خورده و هنوز بازسازی نشده، پس اینکه بتوانند مجددا عملیات زمینی را آغاز کنند بسیار دشوار است. از طرفی دیگر جبهه‌های مختلف نظامی از جمله انصارالله یمن، حشدالشعبی عراق و حزب‌الله لبنان نیز فعال شده‌اند. این موارد باعث شده که اسرائیلی‌ها نتوانند از ضرباتی که خورده‌اند، به جمع‌بندی برسند و آن‌ها را ارزیابی کنند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه ادامه داد: در کنار این مسائل، ضربات سنگین سیاسی نیز از سراسر جهان به اسرائیل وارد شده که در این ضربات سیاسی با آمریکایی‌ها مشترک است. یعنی آمریکایی‌ها نگران این جمعیت‌ها و تظاهراتی هستند که ممکن است حتی متحدینشان در منطقه را نیز در بربگیرد. لذا مجموع فشارهای جهانی، افکار عمومی، جنگ‌های منطقه‌ای و فشارهای داخلی بر کابینه نتانیاهو، بسیار بیشتر از فشارهایی است که از سمت خانواده‌های اسرا بر آن وارد می‌شود، به طوریکه دولت آمریکا رسما از نتانیاهو خواسته از ادامه جنگ خودداری کند، چون از سر گرفتن جنگ به زعم مقامات غربی به معنای مساعد ساختن شرایط برای ضربه به منافع آمریکاست. در نتیجه رژیم صهیونیستی الان بیشتر از هر وقت و هر کسی خواستار تمدید آتش‌بس و رهایی از ضربات و فشارهایی است که بر آن وارد شده است.

قنادباشی با بیان اینکه نتانیاهو تاکنون دستاورد خاصی در جنگ نداشته و از سوی برخی وزرایش برای ادامه دادن به جنگ تحت فشار است، در پاسخ به اینکه آیا نتانیاهو حاضر است جنگ را بدون دستاورد رها کند، گفت: هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که اسرائیل با ادامه جنگ بتواند به پیروزی دست پیدا کند، اما برعکس، علامت‌های زیادی وجود دارد که ادامه جنگ موجب شکست، خفت و تحقیر بیشتر اسرائیل می‌شود. در عرصه هوایی، بمباران هیچ ارزشی ندارد، زیرا جنایی‌ترین عمل بمباران شهرهاست. در عرصه زمین قرار بود سنگرشکنی و نیروهای حماس را دستگیر کنند، اما هیچ موفقیتی نداشتند و هیچ تضمینی هم که نشان بدهد با ادامه جنگ به پیروزی دست پیدا می‌کنند، وجود ندارد. به همین دلیل ادامه جنگ به شکست بیشتر و ضربات سنگین‌تر برای اسرائیل می‌انجامد. نتانیاهو الان هم بدون ادامه جنگ شکست فاحشی خورده که ترمیم‌ناپذیر است. او وعده داد که اسرا را از طرق نظامی آزاد می‌کند، اما اینکه اکنون به شیوه غیرنظامی، یعنی آتش‌بس‌ متوسل شده، یعنی خودش شکست را پذیرفته است.

قریب‌الوقوع بودن برقراری آتش‌بس دائمی به نفع حماس

وی با بیان اینکه برقرای آتش‌بس دائمی در غزه قریب‌الوقوع است، عنوان کرد: بیشترین احتمال، تمدید آتش‌بس و ادامه یافتن آن است. اما ممکن است آمریکا، انگلیس و اسرائیل طرح جدیدی مبنی بر فعال کردن یکی از جبهه‌ها آن هم از طریق هوایی در لبنان داشته باشند. ممکن است آنها این اشتباه بزرگ را بکنند که به جای غزه، جبهه لبنان را فعال کنند. آن‌ها در عرصه هوا و کوبیدن شهرها یک توانمندی‌هایی دارند که ممکن است تصور کنند با استفاده از آن و نشانه رفتن قسمت‌هایی از لبنان یا یمن، به نوعی به پیروزی دست پیدا می‌کنند، اما مسلما در صورت انجام چنین اقدامی، پاسخ‌های سنگین‌تری دریافت می‌کنند و زیان‌های بسیار بیشتری می‌بینند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه با اشاره به توانمندی حماس برای ادامه جنگ غزه و تحمیل آتش‌بس به اسرائیل، بیان کرد: حماس طی ۱۸ سال گذشته بیشترین تجربه جنگی را به دست آورده، نشانه آن هم نگهداری بیش از ۱۵۰ اسیر در شرایط کنونی غزه است. آن‌ها با وجود در اختیار نداشتن آب، برق و مواد غذایی توانستند فضای مناسبی برای اسرا فراهم کنند. این یعنی حماس در شرایط خوبی است. همچنین در آخرین روزها مقاومت در مقابل زبده‌ترین و ماهرترین نیروهای زمینی اسرائیل بیشتر از سه هفته ایستادگی کرد و این نشان می‌دهد حماس برای ادامه جنگ توانمند است. مخصوصا که الان سه پشتوانه دارد؛ اول مردم غزه که بیش از هر زمانی نسبت به اسرائیل خشمگین‌ و نسبت به حماس با تمام توان وفادار هستند، دوم حمایت‌های دیگر بخش‌های فلسطین مانند کرانه باختری از حماس و سوم حمایات جهانی و منطقه‌ای از غزه است. حماس هم‌اکنون هم مقبولیت جهانی دارد و هم اتهاماتی که از سوی کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه و انگلیس مبنی بر تروریستی بودن حماس مطرح می‌شد، رنگ باخته است. به علاوه نیروها و کمک‌های مالی نیز به سمت حماس روانه می‌شود. لذا تا سالیان سال با این عقبه و قدرت می‌تواند در مقابل حتی بزرگترین قدرت‌ها ایستادگی کند.

قنادباشی ادامه داد: اسرائیل بسیار ضعیف شده، موقعیت منطقه‌ای‌اش را از دست داده، دستاوردهایی که در حوزه دیپلماسی با تلاش بسیار فراهم کرده بود تا از آن برای عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی استفاده کند از هم فرو پاشیده و تنها یک چهره ضدبشری و مجرم بین‌المللی از آن باقی مانده است. مجازات‌های دست‌جمعی، نسل‌کشی، کودک‌کشی و حمله به ساختمان‌های مسکونی و بیمارستان‌ها جرم‌های بین‌المللی اسرائیل در صحنه جهانی است. نتانیاهو سه پرونده رشوه‌خواری، سوء استفاده از قدرت و اختلاس را در دادگاه‌های اسرائیل دارد که تاکنون در هیچ جای جهان نخست‌وزیری چنین پرونده‌هایی نداشته است. نه‌تنها شخص نتانیاهو، بلکه رژیم اسرائیل زیر سوال است، مجرم بین‌المللی شناخته شده و حتی از سوی اشخاص حقیقی شاکی دارد و توسط نهادهای بین‌المللی محاکمه خواهد شد.