نخستین دوره جایزه ملی آبادیران به همت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و سایر نهادهای متولی آبادانی و پیشرفت کشور، بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.

به گزارش گویای صنعت، محمد حسین اکبری، دبیر اجرایی جایزه ملی آبادیران، در نشست خبری اظهار کرد: نخستین دوره جایزه ملی آبادیران با عنوان «آبادینو» با هدف شناسایی فعالان مردمی آبادانی و پیشرفت فناورانه با بیش از ۳۰ میلیارد ریال هدایای نقدی و غیرنقدی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جایزه ملی آبادیران یک گام دیگر در راستای حمایت از محصولات و خدمات دانش بنیان و فعالیت های جامعه نخبگانی و مردمی است، تصریح کرد: هدف از این جایزه این است که از طریق رفع نیازمندی ها، مسائل و چالش های مناطق کمتر برخوردار کشور به آبادانی و پیشرفت این مناطق کمک شود.

هدف اصلی ، شناسایی و تقدیر از فعالان و تاثیرگذاران و بازیگران مردمی

اکبری اضافه کرد: هدف اصلی این جایزه، شناسایی و تقدیر از فعالان و تاثیرگذاران و بازیگران مردمی در بخش‌های مختلف علمی، نخبگانی، شرکت‌ها، گروه های مردمی و جهادی و مسئولیت اجتماعی است.

دبیر اجرایی جایزه ملی آبادیران گفت: مخاطبان این جایزه در بخش های «شرکت‌های دانش بنیان، خلاق و فناور»، «اساتید، نخبگان و پژوهشگران»، «گروه‌ها و نهادهای مردمی و جهادی» و «مسئولیت اجتماعی» (وقف فناورانه) خواهند بود.

 

در ادامه این نشست خبری، حمیدرضا شکری، دبیر اجرایی جایزه ملی آبادیران و دستیار مردمی‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاون علمی رئیس جمهور اظهار داشت: معاونت علمی از سال ۸۵ شکل گرفت و عمده رویکرد فعالیت‌های معاونت در حوزه نوآوری‌های پیشرفته بود. اما در دوره چهارم معاونت علمی، رویکرد جدیدی تحت عنوان نوآوری فراگیر را در نظر گرفتیم. این رویکرد، زیست‌بوم علم و فناوری را در جهت‌گیری جدید به سمت رفع چالش‌ها و مسائلی که مردم کشور دارند، هدایت می‌کند.

رویکرد اصلی، محرومیت‌زدایی است

وی افزود: در راستای این رویکرد، برنامه‌ای با همکاری متولیان آبادانی و پیشرفت تحت عنوان آبادیران پیش‌بینی کردیم. رویکرد اصلی، محرومیت‌زدایی است و از نوآوری و فناوری‌های نوظهور در محرومیت‌زدایی استفاده می‌شود.

شکری درباره اجزای برنامه ملی آبادیران، خاطرنشان کرد: برنامه آبادیران که از ابتدای امسال طراحی شد یک سری اجزا دارد. اولین جزو آن، سند برنامه ملی آبادیران است که قصد داریم در آینده نزدیک این سند را در شورای فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان به ریاست‌ رییس‌جمهور، تصویب کنیم. تعامل و هم‌افزایی بین دستگاهی یکی دیگر از اجزای جدی این برنامه است. نمایشگاه ملی و منطقه ای آبادیران، توسعه آبادگران منطقه‌ای، مراکز اشتغال فناورانه آبادیران، سامانه تأمین ملی جمعی آبادیران و رسانه آبادیران از دیگر اجزای این برنامه ملی است.

دستیار مردمی‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاون علمی رئیس جمهور در ادامه سخنان با بیان اینکه تا پایان سال در استان‌های یزد و سمنان نمایشگاه آبادیران برگزار می‌شود، افزود: علاوه بر این در هر استان نهادهای خصوصی را تحت عنوان آبادگر منطقه‌ای توسعه می‌دهیم تا امور مرتبط با آبادانی مناطق مختلف کشور را انجام دهند.

در بخش دیگری از این نشست خبری، مهدی روح‌اللهی، مدیر کل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: کمیته امداد امام خمینی مسئله توانمندسازی محرومان و مناطق محرومان را به عنوان مهمترین ماموریت فعلی مورد توجه قرار داده است.

 ۵۰ هزار فرصت شغلی در کشور برای مردم محروم

وی ادامه داد: کمیته امداد تاکنون ۵۰ هزار فرصت شغلی در کشور برای مردم محروم و نیازمند ایجاد کرده و به دنبال این هستیم که درآمد آنها و ارزش افزوده‌ای که برای خانواده‌ها می‌توان ایجاد کرد از طریق ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش یابد.

مدیر کل راهبری شغلی کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: کمیته امداد امام خمینی مسئله توانمندسازی محرومان و مناطق محرومان را به عنوان مهمترین ماموریت فعلی مورد توجه قرار داده است.

 ۵۰ هزار فرصت شغلی در کشور برای مردم محروم

وی ادامه داد: کمیته امداد تاکنون ۵۰ هزار فرصت شغلی در کشور برای مردم محروم و نیازمند ایجاد کرده و به دنبال این هستیم که درآمد آنها و ارزش افزوده‌ای که برای خانواده‌ها می‌توان ایجاد کرد از طریق ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش یابد.

مدیرکل راهبری شغلی کمیته امداد خمینی(ره) ادامه داد: در راستای برنامه‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در سال جاری برنامه داریم رویدادی برای کسب ایده‌های فناوری و نوآورانه اشتغال‌زا داشته باشیم که از ۳۰۰ طرح برتر حمایت می‌کنیم.

تسهیلات قرض‌الحسنه ۲۰۰ میلیون

در بخش دیگری از این نشست خبری، محسن نوتاش، مدیر ارتباط با مشتریان صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی یک نهاد تامین مالی در حوزه نوآوری، فناوری و دانش‌بنیان است. صندوق نوآوری هم در راستای ماموریت خود در این زمینه مشارکت دارد و سعی کرده در قالب حمایت‌هایی از شرکت‌های دانش‌بنیان در این جایزه ملی مشارکت کند.

وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش حمایت‌های بلاعوض برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه آبادیران، مشارکت می‌کند. در این برنامه سعی کردیم در حدی که چارچوب قانونی اجازه می‌دهد مشارکت داشته باشیم. در بخش مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان، به نفرات برگزیده تسهیلات قرض‌الحسنه ۲۰۰ میلیون تومانی اختصاص می‌دهیم.

محسن مولایی، مدیر توانمندسازی اقتصادی اجتماعی بنیاد علوی ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) در این نشست خبری بیان کرد: بنیاد مستضعفان یک سری شرکت‌های اقتصادی دارد و وظیفه آنها در حوزه اقتصاد کشور این است که مثل سایر شرکت‌ها فعالیت داشته باشند و گره‌ای از مشکلات کشور باز کنند.

۸۱ منطقه محروم در استان‌های مختلف ایران شناسایی شئهده ن ۸۱ منطقه محروم در استان‌های مختلف ایران شناسایی کردیم، نه اینکه مناطق محروم دیگری نداریم بلکه تاکنون ۸۱ منطقه را هدفگذاری کردیم که برای آنها فعالیت‌های محرومیت‌زدایی انجام دهیم.

مولایی با بیان اینکه در هر کدام از این مناطق بین سه تا پنج سال حضور می‌یابیم، بیان کرد: در طول این پنج سال محورهای متفاوتی برای حل مشکلات مردم دنبال می‌کنیم. وقتی وارد منطقه می‌شویم شناسایی اولیه از مناطق محروم انجام می‌دهیم و میزان محرومیت‌زدایی و کارهایی که باید انجام شود، احصا می‌کنیم.

به گفته این مسئول بنیاد علوی، برای رفع این محرومیت‌ها، به فناوری‌هایی نیاز داریم و جایزه ملی آبادیران بهانه‌ای برای شناسایی فناوری‌های مرتبط با حل مشکلات مردم شده است.

بنابر اعلام دبیرخانه برنامه آبادیران، رتبه­ های اول بخش شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور در هریک از پنج محور تخصصی، ۲.۵ میلیارد ریال جایزه نقدی و دو میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه، ۵۰۰ میلیون ریال حمایت توانمندسازی و ۵۰۰ میلیون ریال پژوهانه شبکه آزمایشگاهی دریافت خواهند کرد. همچنین از رتبه­ های دوم و سوم نیز تقدیر به عمل خواهد آمد. در بخش اساتید به نفر اول یک میلیارد ریال، نفر دوم ۶۰۰ میلیون ریال و نفر سوم ۴۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی و به ترتیب به نفرات اول، دوم و سوم ۵۰۰ میلیون ریال، ۳۰۰ میلیون ریال و ۲۰۰ میلیون ریال پژوهانه شبکه آزمایشگاهی تعلق می‌­گیرد. همچنین از نفرات چهارم و پنجم تقدیر به عمل خواهد آمد. در بخش نخبگان و پژوهشگران به نفرات اول تا سوم به ترتیب یک میلیارد ریال، ۶۰۰ میلیون ریال و ۴۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی و به نفر اول ۵۰۰ میلیون ریال، نفر دوم ۳۰۰ میلیون ریال و نفر سوم ۲۰۰ میلیون ریال پژوهانه شبکه آزمایشگاهی اهدا خواهد شد. همچنین از نفرات چهارم و پنجم تقدیر به عمل خواهد آمد. ضمناً به برگزیدگان بخش اساتید و بخش نخبگان، امتیاز نخبگی بنیاد ملی نخبگان نیز اعطا خواهد شد. در بخش گروه‌ها و نهادهای مردمی و جهادی جایزه رتبه اول، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، رتبه دوم ۸۰۰ میلیون ریال و رتبه سوم ۵۰۰ میلیون ریال خواهد بود. همچنین از رتبه‌­های چهارم و پنجم تقدیر به عمل خواهد آمد. همچنین در بخش مسئولیت اجتماعی نیز از رتبه­‌های اول تا پنجم تقدیر صورت خواهد گرفت.

فعالان این حوزه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در جایزه تا ۱۵ آذرماه به سایت برنامه ملی آبادیران به نشانی www.abaadiran.ir مراجعه و یا با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۰۲۳۱۵۷ تماس بگیرند.