امروزه به واسطه ازدیاد نسل و جمعیت جامعه، شیوه های سنتی و قدیمی درمانگر که جامعه بیماران را به شکلی محدود و موردی مورد مداوا و درمان پزشکی قرار می دادند، در این دوره معاصر دیگر چنین مکانیسم اجرایی و سبک و سیاق نظام درمانی، پاسخگو نیست.

به گزارش گویای صنعت، امروزه به واسطه ازدیاد نسل و جمعیت جامعه، شیوه های سنتی و قدیمی درمانگر که جامعه بیماران را به شکلی محدود و موردی مورد مداوا و درمان پزشکی قرار می دادند، در این دوره معاصر دیگر چنین مکانیسم اجرایی و سبک و سیاق نظام درمانی، پاسخگو نیست.

سلامتی بدن و جسم و روح انسان در دایره المعارف زندگی تاریخ بشر و انسان ها و ملل جهان از چنان امتیازی برخوردار است که از ۲۵۰۰یا ۳۵۰۰ سال قبل حکیمان و علمایی چون ارسطو، افلاطون و سقراط در غرب و نیز دانشمندان و اطبابی در شرق و تاریخ اسلامی کتب و آثار علمی متعدد و متنوعی را پیرامون علم پزشکی و راه های مربوط به علاج و درمان و سلامتی بدن و نیز فواید و اصول مربوط به معالجه درمان انسان ها و افراد بیمار به رشته تحریر در آوردند.

همچنین متناسب با آهنگ رشد و توسعه فرآیندهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در سطوح جهانی و به ویژه بروز تحولات خیره کننده و چشم گیر در جهت شکوفایی علم و دانش بشری به ویژه در عرصه پزشکی و دارویی و بهداشتی در جوامع انسانی مختلف اعم از کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه سهمی هر چند متفاوت را از دستاوردهای علوم پزشکی در زندگی فردی و اجتماعی کسب نموده اند.

با توجه به دستیابی بشر به اهداف متعالی و مثبت فراوان که همزمان با کشف و اختراعات علمی، پزشکی، صنعتی و صنایع غذایی و بهره مندی انسان ها از موارد و امتیازات حاصل از پیشرفت های پزشکی از یکسو و نیز مواجه با عوارض و انواع بیماری های زندگی مدرن صنعتی و دست به گریبان شدن آلودگی های زیست محیطی و انواع گازهای سمی که موسوم به گازهای گلخانه ای هستند؛ از سوی دیگر افراد را به طور اجتناب ناپذیری روانه بیمارستان ها، درمانگاه ها و مطب پزشکان می سازد.

از زبان آمار جامعه هدف بیماران کشور که متاسفانه هرروز نیز بر خیل مبتلایان و مراجعین به مراکز درمانی و پزشکی و بیمارستانی افزوده می شوند؛ که با بروز انواع بیماری های کلینیکی و پاراکلینیکی مواجهند که جهت سلامت جسم و جانشان بازیابی نیازمند دریافت خدمات درمانی و پزشکی اعم از سرپایی و یا هتلینگ هستند.دولت ها از دیرباز به منظور توسعه و تجهیز تاسیسات پزشکی و مراکز آزمایشگاهی و نیز شبکه های بهداشت و درمان در شهرها و روستاهای کشور گام های مهمی برداشته که در جای خویش قابل تحسین و ارج نهادن است.

اما دولت ها و حکمرانان در ایران هرچند با توجه به رسالت اخلاقی و اسلامی برای پوشش خدمات پزشکی گسترده و وسیع شهروندان با اهتمام و مساعی مثال زدنی مبادرت به ایجاد سازمان ها و مراکز بیمه گر نموده تا چتر حمایتی و درمانی و نظام سلامت را عادلانه و حرفه ای بر سر همگان و عموم مردم بگستراند. اما نیک می دانیم که در این فرآیند توان و قدرت دولت در امر تخصیص منابع مالی و ردیف بودجه به موازات بودجه ملی و سالیانه کشور برای تامین نیازهای پزشکی و درمانی و پزشکان، پرستاران و بطور کلی کادر درمان کشور قدرت مالی و منابع بودجه کافی و وافی در اختیار ندارد.

برای جبران این خلاء ناشی از کمبود مالی و اقتصادی دولت در فعال سازی و تامین و ساخت ابنیه و تاسیسات بیمارستانی و کادر پزشکی متخصص و فوق تخصص بالفعل و بالقوه مستلزم مشارکت اجتماعی و هدایت و حمایت قاطبه افراد خیر و خیرخواهی است؛ که به عنوان قلب سرمایه گذاری به یاری و مدد جامعه نیازمند نظام سلامت بشتابند.

بدون حضور و مشارکت اجتماعی افراد متمکن برخوردار و در عین حال با انگیزه اسلامی و انسانی و تبلیغ آرمان و منشور نوع دوستی دوشادوش مسئولان و مدیران دولتی با سرمایه هایشان در اطراف و اکناف کشور در قالب طرح زیبای وقف به عنوان واقفین کشور به ساخت و ساز کشور و تهیه و خرید و تجهیزات مدرن آزمایشگاهی و درمانی اقدام و نیز این خدمات و فعالیت های حیات بخش به ویژه در شهرها و روستاهای محروم و کم برخوردار تقدیر می کنند که این روند ارزشی در این زمین و زمان کشورمان تجسم عینی و واقعی مشارکت اجتماعی در همراهی و همسویی با نظام سلامت و نظام درمانی امروز کشورمان می باشد.