مجری طرح گوهرسنگ گفت: هدف اصلی برگزاری مسابقات گوهرتراشی، شناسایی فعالان برای برندسازی و شناسنامه دار شدن آنها برای ورود به بازار های بین المللی است.

به گزارش گویای صنعت، سید ابومحمد هاشمی، امروز در مراسم اختتامیه اولین دوره مسابقات ملی آزاد مهارت گوهرتراشی تصریح کرد: علاقه مندان در مسابقات ملی مهارت گوهرتراشی از ۳۱ استان ثبت نام کردند و در مرحله نهایی، بیش از ۷۰ نفر از ۲۰ استان مسابقات حضور یافتند. وی ادامه داد: در این مسابقات، داوران از استادان سطح ملی و بین المللی بودند.

 

مجری طرح گوهرسنگ با بیان اینکه سند ملی گوهرسنگ حدود ۲.۵ سال پیش ابلاغ شد، گفت: به دنبال آن، طرح توسعه گوهرسنگ توسط ایمیدرو اجرایی شد. وی افزود: در سند مذکور، ۶ استراتژی کلان با ۴۵ فعالیت عمده به صورت زنجیره پیوسته از اکتشافات تا حضور مصنوعات و تولیدات در بازارهای بین المللی تدوین شده است.

 

هاشمی با اشاره به اینکه ۷ وزارتخانه درگیر سند گوهرسنگ هستند، گفت:  ۲۰ نهاد دولتی و غیر دولتی، فعالیت خود را به طور مطلوب انجام می دهند. وی افزود: ایمیدرو با سازمان آموزش فنی حرفه ای قراردادی مبنی بر آموزش گوهرتراشی منعقد کرد و تاکنون افراد متعددی به صورت کاملا حرفه‌ ای آموزش دیده اند.

 

ایمیدرو، الهام بخش توسعه گوهرتراشی

 

حسن کامرانی فرد، مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی در این مراسم گفت: ایمیدرو برای توسعه گوهرتراشی، الهام بخش است. وی ادامه داد: در این دوره از مسابقات گوهرتراشی، شرکت کنندگان مسابقات از ۲۰ استان حضور داشتند. به طوری که حتی شرکت کننده ای با سن ۹ سال داشتیم.

 

کامرانی فرد  با اشاره به اینکه در سال بعد، در نظر داریم مسابقات گوهرتراشی را توسعه دهیم، اذعان کرد: موضوع گوهرتراشی، رکاب و غیره در برنامه سال آینده است.

 

وی افزود: همچنین بنا داریم چتر آموزش های مهارتی در استان را گسترده کنی و هدف ما این است که نگاه ها را به سمت ارتقای ارزش افزوده پیش ببریم. کامرانی فرد خاطرنشان کرد: این مسابقه در مقایسه با سایر مسابقات، اقدامی مطلوب و ارزشمند بود.