مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از واریز بیش از 280 میلیارد ریال به حساب اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان که از دوم بهمن تا اول اسفند 1401 به افتخار بازنشستگی نائل آمده‌اند، خبر داد و گفت: سود سال مالی منتهی به 31 شهریور 1401 نیز به حساب این عزیزان واریز خواهد شد.

به گزارش گویای صنعت، مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه مبلغ مذکور شامل واریزی عضو، واریزی تعهد دولت و سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی موسسه می‌باشد که به حساب ۱۲۹۳ نفر از فرهنگیانی که عضو این صندوق بوده‌اند واریز شد، تصریح کرد: در راستای حفظ کرامت فرهنگیان عضو، پرداخت سهم‌الشرکه در سریع‌ترین زمان ممکن و کمتر از یکماه پس از بازنشستگی و دریافت اطلاعات به حساب آنها واریز شده است.
دکتر نجف‌پور اظهار داشت: با پرداخت سهم‌الشرکه بازنشستگان اسفند ۱۴۰۱ میزان پرداختی به بازنشستگان عضو صندوق در سال گذشته بیش از ۲۳ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال بوده است.
وی افزود: با توجه به فراهم بودن زمینه افتتاح حساب غیرحضوری در بانک سرمایه برای اعضای موسسه، از این به بعد واریزی‌ها به حساب بازنشستگان به عاملیت این بانک خواهد بود.
دکتر نجف‌پورکردی با تاکید بر تحول در ساختار امور اعضا در موسسه و نظام پرداخت سهم‌الشرکه اعضای بازنشسته از سه ماه به کمتر از یک‌ماه، گفت: این اولین وجوهی است که فرهنگیان بازنشسته قبل از برقراری حقوق مستمری از سوی سازمان بازنشستگی کشوری به طور کامل و یکجا دریافت می‌نمایند.
مدیرعامل موسسه تصریح کرد: فرهنگیانی که هنوز عضو صندوق نشده‌اند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر نمایندگی موسسه در سراسر کشور یا ادارات تعاون آموزش و پرورش نسبت به عضویت در موسسه اقدام کنند تا از خدمات و سودآوری این مجموعه بزرگ اقتصادی بهره‌مند شوند.
جزئیات واگذاری «ارزش مالکانه» به فرهنگیان
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین در مورد آخرین وضعیت محاسبه ارزش مالکانه صندوق ذخیره فرهنگیان برای اعضاء گفت: در راستای اجرای طرح ارزش مالکانه، اقدامات اساسی صورت گرفته است، بنابراین از فرهنگیان و بازنشستگان تقاضا داریم هرچه سریع‌تر و حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه نسبت به دریافت کد بورسی و ثبت‌ آن در سایت موسسه اقدام کنند.
دکتر نجف‌پور افزود: برای آنکه بتوانیم ارزش مالکانه را به اعضاء بپردازیم، لازم بود شرکت‌های صندوق بورسی شوند که اکنون طبق قوانین و مقررات سازمان بورس کشور در فرآیند بورسی شدن قرار دارند.
وی با بیان اینکه در تلاشیم در اردیبهشت ۱۴۰۲ فرآیند اجرای طرح ارزش مالکانه را کلید بزنیم گفت: یکی از پیش‌نیازهای این کار، ثبت کد بورسی اعضای صندوق در سامانه موسسه صندوق ذخیره است تا بتوانند از سهام بورسی بهره‌مند شوند. از ابتدای تاسیس موسسه تاکنون حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر عضو صندوق ذخیره فرهنگیان بوده و هستند که سهام مذکور در قالب طرح ارزش مالکانه به‌تدریج به آنها پرداخت می‌شود.
به گفته مدیرعامل موسسه، معلمان شاغل عضو موسسه طبق اساسنامه صندوق تا زمانی که شاغل‌اند سهام‌شان توسط یک تیم مدیریتی پویا در صندوق مدیریت می‌شود و به این ترتیب هر روز دارایی‌ها و سهام آنان ارزشمندتر خواهد شد و زمانی که بازنشسته شوند این سهام به آنها واگذار می‌شود اما سهام بازنشستگان پس از صدور به آن‌ها واگذار می‌شود تا خودشان مدیریت کنند.