رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران در جلسه کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر، ضمن تأکید بر ضرورت افتتاح پایانه شرق تهران تا دی ماه سال جاری، گفت‌‌‌: حداکثر تا پایان هفته، 200 میلیارد تومان بودجه از محل قرارداد شرکت شهروند برای پایانه شرق پرداخت خواهد شد.

به گزارش گویای صنعت، جلسه کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با موضوع آخرین وضعیت پایانه شرق و اهم اقدامات انجام گرفته در این پایانه با حضور سید جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران، لطف الله فروزنده معاون مالی شهرداری تهران، علیمردانی مدیرعامل سازمان پایانه ها و مسئولان مترو برگزار شد.
سید جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران  گفت‌‌‌: حداکثر تا پایان هفته ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه از محل قرارداد شرکت شهروند برای پایانه شرق پرداخت می‌شود همچنین  تا نیمه  آذر ماه ۵۰ میلیارد تومان نقدینگی به پایانه شرق تزریق شود.
وی درخصوص منبع دیگر تأمین بودجه گفت: ۵۰ درصد بودجه نیز باید از طریق تهاتر پرداخت شود تا کار، پیش از آغاز فصل سرد به پایان برسد.
تشکری هاشمی با اشاره به دسترسی های پایانه شرق گفت: طبق قولی که از معاونت حمل و نقل گرفته شده فاز اول این پایانه باید در دی ماه افتتاح شود و اصلاحات هندسی دسترسی های این پروژه باید تا آن زمان کامل شوند و باید  معاونت فنی و عمرانی نیز دوربرگردان غیر همسطح شرق به شرق در بزرگراه یاسینی را تا خرداد ماه سال آینده تکمیل کند.
رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران  تصریح کرد: این پایانه باید حتماً در دی ماه افتتاح شود و نمی‌توان افتتاح و تکمیل پایانه را به تأخیر انداخت.
وی با اشاره به تکمیل خط ۲ مترو تهران و اتصال به پایانه شرق گفت: تکمیل خط ۲ مترو تهران و اتصال آن به پایانه شرق، جزء برنامه های امسال مترو تهران است و باید هرچه سریعتر این اقدام صورت گیرد و مترو در پایانه شرق فراهم شود.
تشکری هاشمی گفت: خواهش ما این است که زمان، مدیریت شود. زیرا از فصل سرد سال دیگر نمی‌توان در پایانه شرق کار را پیش برد.

لازم به ذکر است در ابتدای این جلسه، یوسفی، مدیر پروژه پایانه شرق گفت: در فاز اول پروژه ۳۴ درصد، در بخش تجهیزات ۲۲ درصد و در بخش سالن اصلی پایانه شرق  ۲۸ درصد پیشرفت داشته ایم که حدودا ۵۰٪ از برنامه عقب هستیم.
وی ادامه داد: اگر مطابق با این روند پیش رویم پایانه در اردیبهشت ماه سال آینده  به بهره برداری می‌رسد و اگر با کار فشرده اقدامات خود را انجام دهیم؛ می‌توانیم در  اسفند ماه پایانه شرق را تکمیل کنیم.
مدیر پروژه پایانه شرق با اشاره به بودجه این پروژه گفت: تاکنون ۱۲۴ میلیارد تومان در پروژه هزینه شده  است و  ۶۵ میلیارد تومان نیز تعهد ایجاد کرده‌ایم.
یوسفی با اشاره به اهم مشکلات پروژه گفت: اصل مشکل این پروژه کمبود نقدینگی است.
در ادامه علیمردانی، مدیرعامل سازمان پایانه ها گفت: برای تأمین نقدینگی بحث همکاری با شهروند مطرح شده و همچنین گفته شده قرار است ۶۰ میلیارد تومان برات کارت داده شود.
در ادامه لطف الله فروزنده معاون مالی شهرداری تهران با بیان اینکه ۲۰ هزار میلیارد تومان به معاونت حمل و نقل بودجه داده شده است؛ گفت: تخصیص های نقد و غیر نقد به پروژه خوب بوده است اما معاونت باید با اولویت پروژه های مهم را بررسی کند.
وی ادامه داد: طی روزهای آینده و برای حل مشکلات پایانه شرق، ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه  تزریق خواهد شد.