مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت: پیشگیری از مخاطراتی همانند فرونشست و ارتقا سطح آمادگی خصوصاً در موضوع پاسخ به بحران احتمالی حادثه زلزله در دستور کار مسئولان ورامین باشد.

به گزارش گویای صنعت، حامد یزدی مهر، عصر یکشنبه و در حاشیه برگزاری مانور شبیه سازی «لحظه صفر» مدیریت بحران با سناریوی زلزله ۶ ریشتری در ورامین اظهار داشت: این مانور رأس ساعت ۱۰ صبح و با فراخوان حادثه از سوی فرماندار ورامین مبنی بر وقوع حادثه زلزله در این شهرستان به دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان اعلام و با حضور به هنگام اعضا و رؤسای دستگاه‌ها نشست فوق العاده عملیات پاسخ به بحران برگزار شد.

یزدی مهر با بیان اینکه موضوعات خشکسالی و افت بیش از حد سطح آ‌ب‌های زیرزمینی و فرونشست زمین از مهم‌ترین موارد مخاطرات در شهرستان ورامین است گفت: در مانور امروز نیز به موضوع فرونشست زمین و رسیدگی و حضور مسئولان و نهادهای مربوط در مواقع بروز حادثه در صحنه مورد سنجش قرار گرفت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران با بیان اینکه فرونشست زمین پیامدهایی همچون زوال آبخوان‌ها، کاهش عمر مفید منابع آبی، از بین رفتن عرصه طبیعی و زمین‌های کشاورزی، کاهش عمر مفید ساختمان‌های مسکونی و به خطر انداختن تأسیسات استراتژیک و زیربنایی و ایجاد فروچاله ها را به همراه خواهد داشت عنوان داشت: تاکید مدیریت بحران در این زمینه اقدامات پیشگیرانه است.

وی توجه به آمادگی و پیشگیری از وقوع بحران‌ها را از مهمترین وظایف دستگاه‌های اجرایی دانست و اظهار داشت: در قانون مدیریت بحران به این نکات تاکید شده است.

یزدی مهر افزود: رصد گسل‌های استان تهران خصوصاً زلزله‌های اخیر «جواد آباد» همواره از سوی دستگاه‌های مربوطه رصد می‌شود تا با بهره مندی از دانش‌های نوین بتوانیم با ارتقا سطح آمادگی میزان خسارات احتمالی را کاهش دهیم.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران عنوان داشت: باید تدابیر لازم برای رخداد هر حادثه احتمالی و میزان آمادگی دستگاه‌ها اجرایی مبنی بر تأمین امکانات و آموزش نیروها اندیشیده شود تا در مواجهه با بحران‌ها عملکرد مناسب و سریعی داشته باشیم چرا که مهم‌ترین اقدام، خدمت به مردم است.

وی همچنین روند برگزاری مانور شبیه سازی «لحظه صفر» مدیریت بحران با سناریوی زلزله ۶ ریشتری در ورامین را مناسب ارزیابی کرد.