سرپرست سازمان تاکسیرانی از عزم شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوا و افزایش سطح خدمت‌رسانی در حوزه حمل‌ونقل عمومی پایتخت خبر داد.

به گزارش گویای صنعت، شادی مالکی در حاشیه آیین ورود ۱۰۰۰ دستگاه تاکسی برقی به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تهران که امروز با حضور شهردار تهران برگزار و در نخستین مرحله ۲۰۰ دستگاه تاکسی برقی تحویل دارندگان تاکسی‌های فرسوده شد ، گفت: سیاست برقی‌سازی تاکسی‌های پایتخت از زمانی در دستور کار قرار گرفت که ناوگان خودروهای سواری نقش‌شان در ایجاد آلاینده‌های گازی و ذرات معلق در تهران مشخص شد.

وی با بیان اینکه نیمی از ۸۰ هزار تاکسی تهران فرسوده هستند ، افزود: از سوی دیگر تقریبا تمامی ون‌تاکسی‌ها نیز در رده فرسوده دسته‌بندی می‌شوند. لذا شهرداری تهران با دو رویکرد حرکت به‌سمت کاهش آلودگی هوا و همچنین ارتقای سطح خدمت‌رسانی در حوزه حمل‌ونقل عمومی، نوسازی و برقی‌سازی را از سال گذشته آغاز کرد.
مالکی در ادامه افزود: با این رویکرد انشاالله در سال جاری شاهد حضور ۵۵ هزار دستگاه تاکسی و ۱۰ هزار ون برقی در پایتخت خواهیم بود. بخشی از این خودروها ذیل تفاهمنامه با وزارت صنعت ،معدن و تجارت از طریق شرکت‌های خودروساز داخلی تامین می‌شود که امروز شرکت کرمان‌موتور به تامین ۱۰۰۰ دستگاه از ۲۰۰۰ دستگاه قرارداد تاکسی‌های برقی اقدام کرده است.
وی خاطرنشان کرد: به جهت اینکه شرایط خرید برای تاکسی‌داران با خودروهای فرسوده تسهیل شود، بنا به تدبیر شهردار محترم تهران، وام ۳۰۰ میلیونی با کارمزد ۸ درصد به رانندگان تعلق گرفت و از آن سو شرکت خودروساز هم وام ۶۰۰ میلیون تومانی اعطا می‌کند. این شرایط موجب خواهد شد تا خودروهای فرسوده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر تهران خارج شوند.
مالکی تاکید کرد: مصوبه شورای عالی ترافیک مجوز برای چهار نوع خودرو برای فعالیت در حوزه تاکسی صادر کرده است و پلاک‌گذاری اختصاصی هم آغاز شده و در نخستین مرحله ۲۰۰ دستگاه خودرو تجهیز به پلاک تاکسی شدند و تحویل دارندگان تاکسی فرسوده شدند.
سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران، با اشاره به همزمانی این رونمایی با هفته محیط زیست گفت: این موضوع را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با دغدغه محیط ‌زیستی در بخش‌های مختلف بتوانیم حرکت مناسبی را در راستای توسعه پایدار شاهد باشیم و شهر را به محیطی امن و راحت برای شهروندان تبدیل کنیم و شهرداری تهران تبدیل به الگویی برای دیگر کلانشهرها شود.
مالکی در بخش دیگری از صحبت‌هایش یادآور شد: از پیگیری شهردار محترم تهران و معاون محترم حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ،سایر معاونت‌ها و مجموعه‌های درون شهرداری و تمامی ارگانها و نهادهای برون سازمانی از جمله وزارتخانه‌های کشور ، صمت و نیرو ، نیروی انتظامی و پلیس راهور و دیگر سازمان‌ها برای انجام این حرکت بزرگ تشکر و قدردانی می‌کنم تا این راه بزرگ تسریع و تسهیل شود و به زیست سالم و هوای پاک برای شهروندان کمک کند.