وزیر کشاورزی روسیه گفت: کشورش حدود 50 هزار تن غلات را رایگان به 6 کشور آفریقایی صادر می‌کند.

 

دیمیتری پاتروشف، وزیر کشاورزی روسیه روز پنجشنبه گفت: روسیه قصد دارد به زودی محموله‌های غلات را رایگان به کشورهای آفریقایی عرضه کند.

پاتروشف تاکید کرد که کشورش حدود ۵۰ هزار تن غله را به شش کشور آفریقایی به صورت رایگان عرضه خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک تحویل این محموله‌ها انجام می‌شود، افزود: ما به کشورهای آفریقایی غلات را به صورت رایگان ارائه می کنیم، در حال حاضر صحبت از شش کشور است و حجم محموله‌ها بین ۲۵ تا ۵۰ هزار تن است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که روسیه موقعیت خود را به عنوان یک شریک قابل اعتماد برای کشورهای دوست در زمینه تامین همه محصولات کشاورزی و نه فقط غلات حفظ خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه قبلاً تأکید کرده بود که مسکو می‌تواند غلات اوکراینی را در بازار جهانی چه به صورت تجاری و چه به صورت رایگان جایگزین کند.

پوتین با تاکید بر اینکه مسکو تمام تلاش خود را برای ادامه تامین غلات، مواد غذایی و کود به کشورهای آفریقایی انجام خواهد داد، گفت: روسیه قادر به جایگزینی غلات اوکراینی است و با وجود تحریم‌ها به تامین غلات و کود به کشورهای آفریقایی ادامه خواهد داد.

وزارت کشاورزی روسیه محصول غلات این کشور در سال ۲۰۲۳ را ۱۲۳ میلیون تن تخمین زد که ۷۸ میلیون تن آن گندم است و پیش‌بینی‌ها امکان عرضه ۵۵ میلیون تن در فصل کشاورزی جدید (از ۱ جولای ۲۰۲۳ تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴) را فراهم می‌کند.