مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس گفت: طی 10 روز کاری 502 هزار نفر سبد سهام خود را با اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار بیمه کردند.

به گزارش گویای صنعت به نقل از فارس، امیر صبایی مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس اعلام کرد: طی ۱۰ روز کاری از زمان عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام یار بیش از ۵۰۲ هزار نفر از سهامداران خرد نسبت به خرید این اوراق یک ریالی برای بیمه کردن سبد سهام زیر ۱۰۰ میلیون  تومان خود اقدام کردند.

به گفته صبایی،‌اگر سهامدار بخواهد از مزایای بیمه کردن سبد سهام برخوردار شود،‌نباید به سبد سهام تاریخ ۴ آبان ۱۴۰۱ خود دست بزند،‌البته می‌تواند بفروشد و از شمول بیمه خارج شود، یا سهام اضافه‌ای پس از آن خرید و فروش کند،‌اما شرط برخوداری از بیمه سهام ،‌حفظ سبد سهام ۴ آبان است.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس همچنین خاطرنشان کرد: منابع لازم برای بیمه کردن سبد سهام توسط دولت و در لایحه بودجه ۱۴۰۲ پیش‌بینی خواهد شد که از طریق صندوق تثبیت بازار پرداخت خواهد شد،‌ اما اگر وضع بازار بهتر شود و خود سهام رشد کند، نیازی به بیمه سهام وجود نخواهد داشت.

به گزارش فارس، یکی از اقداماتی که سازمان بورس برای حمایت از سرمایه‌گذاران خرد انجام داده است، طراحی اوراق اختیار فروش تبعی با نماد سهام‌یار است که این اوراق از تاریخ ۴ آبان امسال تا امروز به مدت ۱۰ روز کاری ارائه شد.

سازمان بورس در برنامه بیمه کردن سبد سهامداران خرد اعلام کرده کسانی که ارزش سبد سهام آنها کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است، با خرید فقط یک ورقه سهام‌یار به نرخ یک ریال به بیمه کردن اصل سرمایه و سود سهام خود برای یکسال ا قدام می‌کند.

براساس گزارش کسب شده از روابط عمومی سازمان بورس تا پایان امروز که پایان مهلت خرید سهام‌یار بوده است حدود ۵۰۲ هزار نفر این اوراق اختیار فروش تبعی به نام سهام‌یار را خریداری کرده‌‌اند. بنابراین کسانی که از ۴ آبان سال جاری تا ۴ آبان سال آینده هیچیک از سهام و یا حق تقدم‌های متعلقه خود را نفروشند با خرید یک ورقه سهام‌یار هم اصل سرمایه و هم ۲۰ درصد سود سرمایه به آنها تعلق می‌گیرد.

یک مقام آگاه در سازمان بورس در زمینه منابع بیمه کردن سبد سهام سهامداران حقیقی گفت: دولت منابعی در لایحه بودجه سال آینده به اندازه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌کند که برای بیمه کردن سبد سهام سهامداران خرد از طریق صندوق تثبیت بازار به دارندگان این سبدها که اوراق سهام‌یار خریده‌اند در سال آینده پرداخت خواهد شد.

وی گفت: شرط برخورداری از پوشش بیمه‌ای سهام‌یار این است که در مدت یک سال هیچ یک از سهام موجود در پرتفوی سهام که در تاریخ ۴ آبان موجود بوده است به فروش نرسد.